Sebastien Chaigneau: najważniejsze jest, by czerpać przyjemność z biegu

Już za kilka dni, 31 sierpnia rozpocznie się 10. edycja legendarnego The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc. O swoich przygotowaniach i emocjach przed startem opowiada Sebastien Chaigneau, zdobywca 2. miejsca w 2009 roku i 3. miejsca w 2011 roku.

Startujesz w UTMB? Kibicujesz zawodnikom? Podyskutuj o tym na Facebooku

Ostatnie dwa tygodnie przed startem to czas na ciężki trening czy raczej pora by się rozluźnić?

Dla mnie to wciąż czas przygotowań. Miałem mały problem z bieganiem przez 2 tygodnie, ale teraz już mogę regularnie trenować. Oczywiście nie przemęczam się bo UTMB zbliża się bardzo szybko.

Sebastien ChaigneauSebastien Chaigneau Fot.: Sebchaigneau.com

Czy ta impreza wymaga specjalnych przygotowań?

Nie do końca. Według mnie nie można podporządkować się tylko jednej imprezie. Trzeba trenować cały rok bez skupiania się na tym konkretnym wydarzeniu. Oczywiście The North Face Ultra Trail du Mont Blanc to bardzo ważny test dla każdego startującego, ja jednak traktuję go na równi z innymi.

Jak oceniasz swoją formę w tym roku?

Czuję się dobrze, ale chodzi o to bym czuł się tak w dniu startu. Wtedy tak naprawdę będę mógł to ocenić - pierwsze kilka kilometrów powie wiele o całym moim wyścigu. Dla mnie najważniejsze jest jednak to, by czerpać przyjemność z biegu i dobrze się bawić.

Sebastien ChaigneauSebastien Chaigneau Fot.: Sebchaigneau.com

Jak wyglądają Twoje ostatnie godziny przed startem?

Dwie godziny przed startem po prostu odpoczywam. Wiem, że noc będzie długa i będę musiał być cały czas skupiony żeby nie upaść i nie przyspieszać czy zwalniać niepotrzebnie. Czas ten spędzam z rodziną i staram się myśleć o czym innym niż wyścig.

Sebastien ChaigneauSebastien Chaigneau Fot.: Sebchaigneau.com

Czy po tylu latach profesjonalnej kariery wciąż się denerwujesz przed wyścigiem?

Tak, zawsze choć trochę. Jest pewien element niepewności związany ze startami na tak długich trasach w górach. Nie jest to jednak dla mnie problem bo wiem, że nie muszę nic udowadniać.

Sebastien ChaigneauSebastien Chaigneau Fot.: Sebchaigneau.com

Na kogo Twoim zdaniem należy zwrócić w tym roku szczególną uwagę?

Myślę, że Zigor Iturrieta, Jez Bragg, Fernanda Maciel i Lizzy Hawker będą dobrze przygotowani do biegu. Z drugiej strony wiem, że wszyscy zawodnicy biorący udział w UTMB będą gotowi i będą chcieli zająć dobre miejsce. Będzie to bardzo interesujące, ale dopiero na mecie okaże się kto poradził sobie najlepiej.

***

Bieg Ultra-Trail du Mont-Blanc został zorganizowany po raz pierwszy w 2003 roku przez grupę przyjaciół zafascynowanych biegami górskimi i malowniczą okolicą Mont Blanc. Wyznaczona przez nich 166-kilometrowa trasa pokrywa się ze słynnym szlakiem GR TMB wiodącym wokół masywu Mont Blanc i przebiega przez terytoria trzech krajów (Francja, Włochy, Szwajcaria). Zawodnicy mają do pokonania dziesięć przełęczy położonych na wysokości ponad 2000 m. n.p.m., co w sumie daje 9400 metrów różnicy wysokości na podejściach.

Ultra Trail du Mont Blanc! Dowiedz się więcej!