Skwar na Górze Żar

Pierwszy dzień wakacji, czwarta edycja cyklu Salomon Trail Running i czternasta międzynarodowego Biegu na Górę Żar przyciągnęła rekordową liczbę zawodników - na mecie mimo ponad 31 stopni ciepła, pojawiło się 311 osób.

Dołącz do nas na Facebooku

A nie było łatwo: dystans 6,8 km może nie robił wrażenia, jednak przewyższenie ponad 411 m, upał i wiele nasłonecznionych odcinków skutecznie spowalniały nawet najlepszych. Już po starcie wycofał się jeden z faworytów, ktoś inny gorzej się poczuł, a wiele osób nie rozstawało się z butelką wody na całej trasie.

Żar (761 m n. p. m.) nad Międzybrodziem Żywieckim to popularne miejsce spędzania wolnego czasu przez okolicznych mieszkańców i turystów. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na jezioro i szczyty Beskidu Małego, a mocne wiatry przyciągają miłośników sportów powietrznych. W trakcie zawodów wystartowało kilkunastu paralotniarzy, a nad głowami finiszujących majestatycznie unosiły się szybowce.

Bieg na Górę ŻarBieg na Górę Żar Fot.: Monika Strojny

Góra wiatrów tym razem okazała się łaskawa dla Dariusza Kruczkowskiego z TS Regle, który choć nie pobił rekordu trasy, był najszybszy. Na drugim miejscu pojawił się specjalista od biegów ultra (!) Marcin Świerc, a na trzecim zaledwie 18-letni Rafał Matuszczak, obaj z Salomon Suunto. Wśród pań z góry wiadomo było, że rozgrywka odbędzie się między Anną Celińska (Byledobiec Anin) i Izabelą Zatorską (Puma Running) - i tak jak w ubiegłym roku Pani Ania sięgnęła po złoto. Na trzeciej pozycji przybiegła Beata Kantyka z Zadyszki Oświęcim.

Zawody cieszą się popularnością także u naszych sąsiadów, na starcie pojawiły się zespoły ze Słowacji i Ukrainy, a także całe rodziny z tych krajów! Zresztą Polacy też nie ustępowali familijnym nastawieniem - wielu rodziców kończyło bieg ramię w ramię ze swoimi dziećmi. Nie zabrakło też trzeciego pokolenia - na mecie przy głośnym aplauzie kibiców i zawodników po 1 godzinie 23 minutach pojawił się najstarszy uczestnik Roman Chomicki - rocznik 1934! Gratulujemy!

Wyniki Open:

Kobiety

1.  Anna Celińska (Byledobiec Anin) 35 min, 38 sek

2.  Izabela Zatorska (Puma Runing Team) 36 min, 46 sek

3.  Beata Kantyka (Zadyszka Oświęcim) 42 min, 52 sek

Bieg na Górę ŻarBieg na Górę Żar Fot.: Monika Strojny

Mężczyźni

1.  Dariusz Kruczkowski (TS Regle Szklarska Poręba) 30 min, 05 sek

2.  Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) 30 min, 35 sek

3.  Rafał Matuszczak (Salomon Suunto Team) 31 min, 38 sek

Galeria zdjęć z wyścigu dostępna TUTAJ.