Transgrancanaria: Chaigneau i Maciel na podium. Klisz wygrywa maraton

Sebastien Chaigneau i Fernanda Maciel na podium The North Face Transgrancanaria Ultra Trail 2012. Polak Tomasz Klisz zwyciężył w maratonie. Zawody odbywały się z 2 na 3 marca w Grand Canarii.

Dołącz do nas na Facebooku

Na starcie stanęło ponad 1800 zawodników z 21 krajów. Trasa, biegnąca przez Park Narodowy Grand Canaria, podzielona była na 4 etapy: 123-kilometrowy pełen wyścig, 96-kilometrowy wyścig od wybrzeża do wybrzeża, tradycyjny - 42-kilometrowy - maraton oraz dystans podstawowy - 24 kilometry.

Zawodnicy wystartowali o północy, 2 marca, na Playa Del Ingles - docenianym przez turystów południowym krańcu wyspy. 300 biegaczy, którzy zdecydowali się na start na najdłuższym dystansie, by dobiec do mety w stolicy wyspy Las Palmas de Gran Canaria, musieli pokonać najwyższy punkt wyspy - 1949 m n.p.m. Uczestnicy tegorocznej edycji, poza niezwykle wymagającym i zróżnicowanym terenem, musieli zmierzyć się również z wyjątkowo ciężkimi warunkami atmosferycznymi - silnym wiatrem i zmienną temperaturą, która wahała się między 4 a 22°C.

Pierwszy na mecie, 12h:54m:18s po starcie, pojawił się Francuz Sebastien Chaigneau. Pomimo przewrócenia się i zranienia w kolano już początku biegu zawodnik The North Face osiągnął niezwykłą prędkość 10 km na godzinę i daleko w tyle pozostawił Portugalczyka Armando Teixeira, który dobiegł jako drugi oraz Hiszpana Johna Tidda, który zajął trzecie miejsce.

- Wyścig był naprawdę ciężki. Przez 70% czasu biegnie się w nocy, co sprawia, że wahania temperatur są naprawdę spore. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się pobić rekord, mimo że to nie był mój cel, bo kiedy biegnę skupiam się głównie na przyjemności jaką daje mi bieg - powiedział Sebastian Chaigneau.

Wśród kobiet niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Brazylijka Fernanda Maciel, której czas 15h:02m:29s zapewnił nie tylko pierwsze miejsce na podium, ale również silną, piątą pozycję w klasyfikacji ogólnej.

- Jestem przeszczęśliwa! Wzięłam udział w fantastycznym wyścigu, wzdłuż przepięknej trasy, doskonale się bawiłam - powiedziała Fernanda Maciel.

Fernanda pojawiła się na linii mety na ponad dwie godziny przed, drugą na podium, Hiszpanką Esther Fernandez Gonzalez i na 4 godziny przed zdobywczynią 3. miejsca Denise Zimmerman ze Szwecji.

Wśród zwycięzców nie zabrakło również Polaków. Czas 3h:33min:17s zapewnił pierwsze miejsce w maratonie Tomaszowi Kliszowi.

- Trasa była trudna technicznie - wąska i do tego bardzo kręta. Choć bieganie po tak wymagającym terenie to nie lada wyzwanie, ja lubię ekstremalne warunki i udział w zawodach sprawił mi wielką przyjemność. Do tego moje zwycięstwo! Długo czekałem na ten sukces i ciężko na niego pracowałem, ale tak naprawdę aż do dekoracji nie mogłem uwierzyć, że wygrałem maraton - skomentował swoje zwycięstwo Tomasz Klisz.

W tym roku Polak ma również zamiar wystartować w biegu Rzeźnika, w sierpniowym wyścigu w Chamonix na dystansie 110 km, oraz na początku czerwca we Frankfurcie w Mistrzostwach Europy w Tower Running.  

Wyścig The North Face Transgrancanaria Ultra Trail rozpoczął serię ultra wyścigów: The North Face Ultra-Trail Mount Fuji 18-20 maja 2012 Mount Fuji, Japonia

The North Face Lavaredo Ultra Trail 29-30 czerwca 2012, Cortina D'Ampezzo, Włochy The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc 27 sierpnia - 2 września 2012 Chamonix, Francja