Kinga Baranowska wyrusza na podbój Makalu

Wspinaczka na Makalu (8463 m) - piąty szczyt świata - to cel kolejnej wyprawy Kingi Baranowskiej. Himalaistka w pierwszej połowie kwietnia wyrusza do Nepalu.

Makalu (8463 m n.p.m.) to piąty co do wysokości szczyt świata, położony w Himalajach Wysokich. Wznosi się w odległym, trudno dostępnym rejonie Nepalu, na granicy Chin i Nepalu, 20 km od Everestu. Makalu zaliczane jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników i jest silnie zlodowacone - granica wiecznego śniegu znajduje się na ok. 5700 m.

Makalu w języku tybetańskim oznacza "big black" (Wielką Czerń), co oddaje wygląd tej potężnej skalnej piramidy, kiedy wiatr oczyści ją ze śniegu. W sanskrycie oznacza "Wielką Pogodę" (Maha Kala), nawiązując do położenia góry - trudno dostępnej, wyrastającej ponad okoliczne szczyty w rejonie słynącym z silnych wiatrów. Ze skrajnościami pogody kojarzy się hinduski bóg Śiwa i może przez wzgląd na niego tak nazwano górę. Góra podobno ma stanowić tron bóstwa.

Szczyt Makalu po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku przez ekspedycję francuskąSzczyt Makalu po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku przez ekspedycję francuską  Fot: Fabrizio Zangrilli Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku przez ekspedycję francuską. Pierwszego wejścia zimowego dokonali Simone Moro i Denis Urubko w 2009 roku. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1981 roku, dokonane przez Jerzego Kukuczkę. Do końca XX w. na wierzchołku Makalu stanęło 180 wspinaczy. Do tej pory górę zdobyło siedmioro Polaków, w tym tylko jedna kobieta - Anna Czerwińska.

Plany wyprawy

Kinga wyrusza na Makalu w zespole międzynarodowym. Wyprawa planuje wspinaczkę na Makalu północno-zachodnią ścianą. Makalu to dla Kingi ósmy ośmiotysięcznik w drodze do Korony Himalajów. Zamierza się na niego wspinać bez używania dodatkowego tlenu z butli.

Nie bez znaczenia na plany wyprawy ma fakt, że Makalu wznosi się 20 km od Everestu. - Makalu oprócz tego, że jest wysokim szczytem, jest górą gdzie wieją silne wiatry. Znajduje się w zasięgu prądów strumieniowych (tzw. "jet stream"- wiatr wiejący z zachodu z prędkością ok. 100 km/h), które omijają od północy Everst i "dopadają" Makalu ze zdwojoną siłą - opowiada Kinga Baranowska. - Dlatego też pogoda będzie miała wielki wpływ na przebieg wyprawy - dodaje.

Kinga Baranowska

Należy do czołowych himalaistek świata, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka - Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Jest ambasadorem akcji "Bezpieczniej w górach z Plusem", promując numer ratunkowy: 601 100 300.

Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Należy do Alpinus Expedition Team, jest Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska, a także jest twarzą Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jurka Kukuczki. Z wykształcenia geograf i ekonomistka, na co dzień prowadzi prezentacje oraz spotkania motywacyjne dla firm. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów, której do tej pory nie osiągnęła żadna Polka.

Sponsorzy wyprawy Kingi BaranowskiejSponsorzy wyprawy Kingi Baranowskiej