Nanga Parbat: Marcin Kaczkan na szczycie ośmiotysięcznika

Marcin Kaczkan samotnie stanął na wierzchołku Nanga Parbat (8126 m). To pierwszy zdobyty przez tego wspinacza ośmiotysięcznik. Z ataku szczytowego zawróciła wyczerpana Ola Dzik.

Był 2 lipca, godzina 7 rano czasu polskiego. Marcin Kaczkan, uczestnik wyprawy Unifikacyjnej PZA stanął na szczycie Nagiej Góry. Marcin jest doświadczonym wspinaczem uczestnikiem zimowej wyprawy na K2. Jako trzeci Polak uzyskał tytuł "Śnieżnego Barsa", czyli zdobywcy kompletu pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR. Teraz do kolekcji dorzucił pierwszy z czternastu ośmiotysięczników.

Atak rozpoczął się już 26 czerwca. Wraz z Marcinem do góry ruszyła Aleksandra Dzik. Po trzech dniach wspinaczki osiągnęli obóz IV na plateau Bazin (7150 m. n.p.m.) i wieczorem ruszyli na szczyt. Atak załamał się nad ranem 30 czerwca, gdyż zła pogoda spowodowała, że wspinacze zgubili drogę. Na szczęście udało im się wrócić do obozu czwartego, gdzie podjęli odważna decyzję przeczekania, w nadziei na zapowiadaną poprawę pogody. Na tej wysokości organizm praktycznie się nie regeneruje. Odpoczynek jest więc dość iluzoryczny.

Gdy 1 lipca późnym wieczorem ruszyli znów w górę z wysokości 7250 m zawróciła wyczerpana Ola Dzik. Marcin dalej szedł samotnie. Na szczęście nie wiało, niebo było gwiaździste. Z bazy wspierali go i podpowiadali mu drogę kierownik Artur Hajzer i lekarz wyprawy Robert Szymczak, którzy już 23 czerwca stanęli na szczycie.

Ten szturm na Nanga Parbat jest etapem projektu sportowego stawiającego sobie za cel wyselekcjonowanie i przygotowanie zespołu wspinaczy, którzy w najbliższych sezonach zimowych zaatakują cztery niezdobyte jeszcze zimą ośmiotysięczniki (w tym drugi najwyższy szczyt świata K2 - 8611 m n.p.m.).

Projekt wspierają Polski Związek Alpinizmu, Ministerstwo Sportu i Fundacja Jerzego Kukuczki. Patron medialny - Sport.pl

Na 9 ośmiotysięczników zdobytych dotąd zimą, na ośmiu pierwsi stanęli Polacy. Dopiero w 2009 zespół włosko-kazachski Moro- Urubko przełamał - zdobywając Makalu (8463) - monopol biało-czerwonych na zimowe triumfy.

Skład wyprawy kwalifikacyjnej:

Artur Hajzer - twórca projektu, kierownik wyprawy Jacek Czech - KW Katowice (wrócił już do kraju) Aleksandra Dzik - KS Kandahar Rafał Fronia - Sudecki KW Jarosław Gawrysiak - UKA Warszawa Aleksander Grządziel - KW Jastrzębie Marcin Kaczkan - KW Warszawa Robert Kaźmierski - KW Wrocław Jerzy Natkański - KW Warszawa Piotr Snopczyński - KW Wrocław Robert Szymczak - KW Trójmiasto Ireneusz Waluga - KW Jastrzębie

Położony na zachodnim krańcu Himalajów Nanga Parbat charakteryzuje się najwyższym względnym wzniesieniem na świecie. Od oddalonej zaledwie 20 km doliny Indusu, wypiętrza się na wysokość prawie 7 km. Szczyt obrywa się trzema imponującymi ścianami Rupal, Rakhiot i Diamir. Pierwszym zdobywcą był Austriak Herman Buhl (3 lipca 1953). Pierwsze polskie wejście: Zygmunt Heinrich, Sławomir Łobodziński, Jerzy Kukuczka (13 lipca 1985). Zimą niezdobyty.