Moro, Urubko i Richards podejmują próbę pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum II

Simone Moro, Dennis Urubko i Cory Richards wyruszyli do Pakistanu, by zdobyć w stylu alpejskim (bez użycia ciężkiego sprzętu, tragarzy) jeden z pięciu niezdobytych zimą ośmiotysięczników w Karakorum - mierzący 8035 m Gasherbrum II (G2).

Pod koniec grudnia Simone Moro, Dennis Urubko i Cory Richards z teamu The North Face dotarli do pakistańskiej prowincji Gilgit - Baltistan w pobliżu granicy chińskiej. Wspinacze, którzy chcą jako pierwsi zdobyć w zimie Gasherbrum II, do położonej na wysokości 5000 metrów n.p.m. bazy dostali się za pomocą wojskowego helikoptera. Pokonanie tej trasy na nogach jest o tej porze roku niemożliwe, bo nie sposób wynająć miejscowych tragarzy.  A ci są niezbędni, by wnieść sprzęt wspinaczkowy do miejsca, w którym startuje wyprawa (baza na wys. 5000 m właśnie). Zdobycie szczytu w czystym alpejskim stylu - bez zapasu tlenu, użycia ciężkiego sprzętu oraz tragarzy - jest w dużej mierze uzależnione od okna pogodowego w okresie między styczniem a marcem 2011. Moro, Urubko i Richards spędzą wiele tygodni czekając na odpowiednie warunki.

GII Winter Expedition | Simone, Denis and Cory | The Beginning from story.teller on Vimeo .

Simone MoroSimone Moro Simone Moro

Lider ekspedycji, włoski alpinista Simone Moro z wykształcenia jest bibliotekarzem, trenerwm pływania, przewodnikiem górskim i oficerem wojska włoskiego. W 2001 roku podczas próby zdobycia Lhotse na wysokości 8000 m przerwał wspinaczkę, aby odszukać i ratować brytyjskiego alpinistę Toma Mooresa. Za ten wyczyn Moro został nagrodzony przez UNESCO nagrodą Fair Play. Włoski wspinacz ma na koncie ponad 40 wypraw, w tym pierwsze zimowe wejścia na Cerro Mirador (1993), Marble Wall (2001), mierzące 8000 m Shisha Pangmę (2005) i 8481 m Makalu (2009).

Dennis UrubkoDennis Urubko Dennis Urubko

Kazach Denis Urubko , z zawodu oficer w armii kazachskiej, filmowiec. Kazachma na koncie wejścia bez tlenu na wszystkie 14 ośmiotysięczników na świecie, niejednokrotnie nowymi drogami wspinaczkowymi. Koronę Himalajów zdobył jako piętnasty człowiek w historii. Oprócz tego dokonał 10 wejść na szczyty siedmiotysięczne i 34 wejścia solowe. Urubko jest długoletnim partnerem wspinaczkowym Moro. Razem zdobyli Makalu, Shisha Pangmę i Marble Wall.

Cory RichardsCory Richards Cory Richards

Trzecim członkiem wyprawy jest bardzo dobry kanadyjski wspinacz i fotograf Cory Richards. W 2009 roku uczestniczył w wyprawie, która poprowadziła nową drogę na Kwangde Shar w Nepalu.

K4, czyli GII

Gsherbrum II, (znany również jako K4) jest 13. najwyższym szczytem na Ziemi. Trzeci najwyższy szczyt masywu Gasherbrum, będącego częścią himalajskiego łaocucha Karakorum, połżonego w pakistaoskiej prowincji Gilgit Baltistan. Najpopularniejsza droga wspinaczkowa wiedzie południowo-zachodnią granią. W 1956 r. miało miejsce pierwsze wejście austriackiej ekipy w składzie: Fritz Moravec, Josef Latch i Hans Willenpart W 1975 francuska ekipa jako druga zdobywa szczyt G II. Tego samego roku jeszcze trzy inne grupy osiągają szczyt, m.in. polska kobieca wyprawa prowadzona przez Wandę Rutkiewicz Cztery lata później ekipy z Chile i Niemiec zdobywają szczyt. Chilijczycy byli pierwszymi wpsinaczami z Ameryki Łacińskiej, którzy weszli na ośmiotysięcznik. W 1982 Reinhold Messner zdobywa szczyt wraz z dwoma Pakistańczykami, Nazirem Sabirem i Sherem Khanem. W 1983 r. Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka wyznaczają nową drogę na wschodniej grani. Wejścia dokonują w stylu alpejskim i bez tlenu. Rok później Messner i Hans Kammerlander trawersują Gasherbrum I i Gasherbrum II bez powrotu do bazy. W 1984 r. ekipa CAF Besancon prowadzona przez Daniela Croisota dokonuje pierwszego zjazdu narciarskiego z G II. W 2005 Jorgen Aamot i Frederik Ericsson zjeżdżają ze szczytu GII. Dwa lata później 2007 Włosi Karl Unterkircher, Daniele Bernasconi i Michele Compagnoni wytyczają nową drogę na północnej ścianie G II. Wejścia dokonują w stylu alpejskim.

Copyright © Agora SA