Akcja spod Nanga Parbat wyróżniona

Denis Urubko, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala zostali wyróżnieni przez American Alpine Club, czyli najważniejszą organizację alpinistyczną w USA, za akcję ratunkową pod Nanga Parbat.
Zobacz wideo

27 stycznia 2018 roku Denis Urubko, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala ruszyli na akcję ratowniczą. Polska ekipa wystartowała z bazy pod K2, a jej celem było Nanga Parbat, gdzie utknęli Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz.

Ratownicy wylądowali na wysokości obozu pierwszego, tj. około 4860 metrów. Ścianą Kinshofera (najtrudniejszy technicznie fragment drogi) Bielecki i Urubko dotarli do Francuzki znajdującej się na wys. ok. 6100 metrów. Duet podjął decyzję o rezygnacji z próby ratowania znajdującego się wyżej Mackiewicza i po kilku godzinach odpoczynku skupił się na bezpiecznym przetransportowaniu Revol do obozu pierwszego. To udało się 28 stycznia. To jedna z najbardziej spektakularnych akcji ratowniczych w historii.

Właśnie ten wyjątkowy wysiłek ratowników docenił American Alpine Club wyróżniając ich nagrodą im. Davida A. Sowlesa. Stworzona w 1981 roku nagroda jest przyznawana (od czasu do czasu) wspinaczom, którzy wyróżnili się bezinteresownym podjęciem ryzyka lub poświęceniem własnych górskich ambicji w celu niesienia pomocy innym alpinistom. Nagroda zostanie wręczona na początku marca 2019 roku na uroczystości w San Francisco - czytamy na portalu Wspinanie.pl.

Ikona Sportu 2018 czytelników Sport.pl to:
Adam Bielecki i Denis Urubko
9%
Bartosz Kurek
25%
Michał Kubiak
5%
Vital Heynen
3%
Kamil Stoch
17%
Stefan Horngacher
3%
Robert Lewandowski
4%
Robert Kubica
13%
Andrzej Bargiel
3%
Justyna Święty-Ersetic
5%
Michał Haratyk
0%
Adam Kszczot
2%
Wojciech Nowicki
0%
Anita Włodarczyk
3%
A. Kobus-Zawojska, M. Springwald, M. Wieliczko i K. Zillmann
0%
Reprezentacja Polski w amp futbolu
8%
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.