Grand Prix 12. Spotkań z Filmem Górskim dla ''Pod ciężarem Wolności'' Pavola Barabasza

Ten subtelny film opowiada o wolności, pasji i sile charakteru. Poprzez wyjątkowych bohaterów reżyser przedstawia nam intymny portret ich świata.

Do Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego 12. Spotkań z Filmem Górskim wyłoniono 22 filmy nadesłane z 15 krajów, takich jak m.in.: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy.

Wśród filmów było 15 pokazów premierowych w Polsce, i dwie premiery światowe (3000 filiżanek herbaty, W). Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich 2 lat.  Oceniało je międzynarodowe jury. Werdykt ogłoszony został podczas Gali 12. Spotkań z Filmem Górskim, która odbyła się w zakopiańskim kinie "Sokół" 4 września - ostatniego dnia festiwalu.

Grand Prix 12. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM

Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł Pod ciężarem wolności , reż. Pavol Barabasz, Słowacja, 60 min.

Ten subtelny film opowiada o wolności, pasji i sile charakteru. Poprzez wyjątkowych bohaterów reżyser przedstawia nam intymny portret ich świata. "Pod ciężarem wolności" zachwycił nas spokojnym stylem pozostającym w kontraście do naszego, agresywnego świata. Reżyser posługuje się muzyką jako mocnym i skutecznym narzędziem narracyjnym, które przenosi jego film na wyższy poziom. Wielkość tego skromnego filmu może być wyrażona w zdaniu jednego z bohaterów "Tatry są najpiękniejszymi górami świata". Z tych pięknych gór tragarze tatrzańscy czerpią energię dla ich nieprawdopodobnie ciężkiej pracy, którą wykonują z radością i spokojem.

Nagroda Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach

Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł A Line Across The Sky , reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, USA, 40 min.

Światowej klasy osiągnięcie, pokonanie trawersu Fitz Roy'a, było możliwe dzięki nowemu pokoleniu wspinaczy. Reżyserzy stanęli przed wyzwaniem stworzenia filmu o niesamowitym wyczynie, mając bardzo mało materiału filmowego: wspinaczka była zbyt trudna by skupić się na kręceniu filmu. Mimo wszystko autorom udało się pokazać nam splendor i piękno dzikiej Patagonii.

Film opowiada o świetnie dobranym zespole dwóch wspinaczy, których style wzajemnie się dopełniają. Historia opowiedziana jest ze świetnym poczuciem humoru, i co najważniejsze, jest opowieścią o przyjaźni i solidarności górskiego środowiska.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą

Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł Operacja Moffat , reż. Jen Randall, Claire Carter, UK, 20 min.

Gwen Moffat - wspinacz, przewodnik i pisarka, jest rzadkim przykładem osoby, która posiada naturalną i spontaniczną relację z górskim środowiskiem. Gwen zrezygnowała z tradycyjnego życia i bezpieczeństwa jakie ono oferuje dla przygody jaką oferują góry. Nie przewidziała jaką inspiracją będzie dla dla Claire Carter i Jen Randall, reżyserek tego filmu. Te młode kobiety uchwyciły uchwyciły ducha Gwen Moffat z delikatnością i wrażliwością. Zbudowały most między tą niezwykła kobietą a młodym pokoleniem. Nagroda dla filmu, który pokazuje głębokie i nierozerwalne relacje pomiędzy człowiekiem i naturą wędruje dla filmu "Operacja Moffat".

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich

Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł Czarodziejska Góra , reż. Anca Damian, Rumunia/Polska/Francja, 95 min.

Potrzeba wielkiego filmu, głęboko poruszającego, aby uchwycić złożoność i głębię osobowości Adama Winklera. Poprzez jego córkę Anię, poznajemy niezwykłego człowieka, który ma w sobie nieskończone źródło energii i ideałów oraz niezachwianą pewność, które prowadzą go do odnajdywania dobra na tym świecie.

Jego polityczne zainteresowania zaprowadziły go do rozmaitych krajów świata, ale jego najważniejszym dorobkiem są fotografie z czasów wojny Afgańczyków z Sowietami w dzikich górach Afganistanu. Ten długometrażowy film korzysta z szerokiego spektrum technik animacji, posługując się rysunkami, fotografiami, archiwalnymi nagraniami i pamiętnikami głównego bohatera. Czarodziejska Góra zdobywa nagrodę dla najlepszego filmu ukazującego ludzkie i artystyczne działania w górach.

Nagroda Specjalna

W imię moralności i porządku , reż. Bruno Joucla, Francja, 64 min.

Za przejmujący i perfekcyjnie zrealizowany dokument odkrywający ciemne strony szwajcarskiej machiny urzędniczej, niczym ziarenko piasku w trybach zegara.

Nagroda Publiczności

A Line Across The Sky , reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, USA, 40 min.

Nagroda Młodzieżowego Jury: nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem  "W", reż. Steven Schwabl, Kanada, 29 min.

Drewniane Góry to statuetki autorstwa MARCINA RZĄSY.

12. Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce. Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska - warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro - to główne atrakcje festiwalu. Odbywał się on w Zakopanem w dniach 31.08 - 04.09.

Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.