''Kukuczka'', '' Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia?, ''Alpejscy wojownicy''. Książki Wydawnictwa Agora na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim

Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce, reporterska historia pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat oraz niezwykłe dzieje słoweńskich wspinaczy - to górskie propozycje Wydawnictwa Agora. W Zakopanem odbędą się premiery książek i spotkania z autorami.

22 filmy z 15 krajów będzie można zobaczyć w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 31.08 - 04.09.

Ale to nie wszystko - w Zakopanem odbędą się również spotkania z gwiazdami światowego himalaizmu. Nie zabraknie też nowych książek o tematyce górskiej.

DOKŁADNY PROGRAM IMPREZY >>

Oto propozycje Wydawnictwa Agora:

"Alpejscy wojownicy" - spotkanie z Bernadette McDonald, Viki Grošelj i Stipe Bozic o słoweńskim alpinizmie. Piątek, 1 września, Kino Sokół, g.17.00 - 18.30

Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej "Ucieczki na szczyt", przygląda się losom kilku pokoleń himalaistów ze Słowenii - kraju, którego narodowym symbolem jest góra Triglav - i losom narodu, którego każdy członek musi na tę górę przynajmniej raz w życiu wejść.

Pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat - spotkanie z Simone Moro i Alexem Txikonem oraz prapremiera książki "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia". Sobota, 3 września, kino Sokół, g. 20.30

Jeszcze kilka miesięcy temu Nanga Parbat - jako przedostatni ośmiotysięcznik - pozostawała

niezdobyta zimą. Pierwsi pokonali ją w lutym 2016 roku Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali "Sadpara".

A wszystkiemu przyglądali się z obozów po dwóch stronach szczytu dwaj dziennikarze i podróżnicy - Dominik Szczepański i Piotr Tomza , autorzy książki. Dzięki nim zajrzymy za kulisy wyścigu na szczyt, by podglądać z bliska jego głównych bohaterów. Przedpremierowo, tylko dla gości festiwalu autorzy opowiedzą o pracy nad książką i zaprezentują wybrane jej fragmenty.

Występ Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy będzie wstępem do spotkania z Simone Moro i Alexem Txikonem.

"Kukuczka" - spotkanie z autorami Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim, ze specjalnym udziałem Celiny Kukuczki. Niedziela, 4 września, kino Sokół, g. 14.30 - 15.30

Książka "Kukuczka" Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. Autorzy, dysponując ogromnym materiałem - pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Celiną, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. - stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią.

Spotkanie z autorami poprowadzi Bartłomiej Kuraś, gościem specjalnym będzie Celina Kukuczka.

W trakcie festiwalu w sprzedaży dostępne będą książki Wydawnictwa Agora, "Kukuczka", "Nanga Parbat", "Ucieczka na szczyt" i "Alpejscy wojownicy" oraz "Zew lodu" w promocyjnych cenach.