"Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia". Książka o zimowym zdobywaniu Nanga Parbat

To było największe górskie wydarzenie ostatnich lat: zimowe wejście na przedostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik - Nanga Parbat. Dokonali tego jako pierwsi Simone Moro, Alex Txikon, Muhammad Ali ''Sadpara''. 15 września ukaże się książka Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy, którzy przyglądali się wspinaczom w bazach pod Nangą.

Dominik Szczepański ("Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk ") i Piotr Tomza ("Afryka Nowaka", "Pokolenie Kolosów") śledzili wyścig po Nanga Parbat z dwóch baz pod ośmiotysięcznikiem: pierwszy był w bazie od strony doliny Diamir, drugi w bazie od strony doliny Rupal.

Bohaterami ich książki są: Simone Moro, Alex Txikon, Muhammad Ali, Daniele Nardi, Tamara Lunger, Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jacek Czech, Marek Klonowski, Paweł Dunaj, Michał Dzikowski, Paweł Witkowski, Tomasz Dziobkowski, Paweł Kudła, czyli ci, którzy próbowali zdobyć Nangę tej zimy.

Fragment książki:

Taka zima pod Nangą już się nie powtórzy. Wyjadacze i nowicjusze. Profesjonaliści i amatorzy. Idealiści i pragmatycy. Wszyscy w jednym czasie i miejscu, z jedną myślą w głowie. Dziwna to była zima.

Nanga Parbat - 8126 metrów nad poziomem morza. To na tej górze blisko pół wieku temu Reinhold Messner stracił brata lub, jak twierdzą inni, poświęcił jego życie, by przejść do historii. To tu Hermann Buhl, pierwszy zdobywca szczytu, w 1953 roku wspiął się na wierzchołek na amfetaminowym speedzie. Tutaj 19 lat wcześniej, podczas ekspedycji, nad bazą której powiewała nazistowska flaga, w kilka tygodni śmierć poniosło aż dziesięć osób, w tym lider wyprawy, Willy Merkl. Adolfowi Schlagintweitowi, który w połowie XIX wieku jako pierwszy opisał Nangę i przekazał o niej relację do Europy, ucięto głowę.

Nie ma miejsca, gdzie kontrowersje i ciemne strony himalaizmu byłoby widać lepiej. Ponura góra, rzucająca głęboki cień na dolinę Diamir, jest równie straszna co piękna. Są tacy, którzy powiedzą, że najpiękniejsza w Himalajach. Samotna i potężna, osłania przed wiatrem skąpaną przez cały dzień w słońcu, narkotycznie zieloną latem dolinę Rupal, wznosząc się ponad nią na niewyobrażalne cztery i pół kilometra w pionie. Podnieca, prowokuje i daje śnić sen o wolności. Podobno zamieszkują ją wróżki. Rupal i Diamir. Jasność i ciemność. Prawda i fałsz. Wszystko naraz. Jak w iluzji

Nanga jest wielka i zawsze była areną wielkich wydarzeń. Heroiczne i tragiczne wyprawy z lat 30., samotny atak Hermanna Buhla, polskie wyprawy zimowe. Stała się też symbolem tego, jak zmienia się himalaizm. Na Nandze ścierały się różne filozofie, typy mentalności, Wschód z Zachodem. Fascynująca mieszanka. Historia tej góry pokazuje, jak kruchą istotą jest człowiek, ale i jak wspaniałą. Nanga pozwala zobaczyć to wszystko uderzająco wyraźnie. Prawdziwe wartości, prawdziwy alpinizm - pomimo kłamstw i krętactw. Tak bardzo ludzkich.

Denis Urubko, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum (bez dodatkowego tlenu), pierwszy człowiek zimą na Makalu i Gaszerbrum II.

Książkę można zamówić tutaj >>

Tytuł: "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia" Autor: Dominik Szczepański, Piotr Tomza Wydawca: Agora SA Miejsce i rok wydania: Warszawa, wrzesień 2016 Format: 170x220 mm Liczba stron: 320 stron oprawa: twarda premiera: 15.09.2016

KSIĄŻKA BĘDZIE DOSTĘPNA PRZEDRPREMIEROWO PODCZAS SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM W ZAKOPANEM. WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ >>

Copyright © Agora SA