Zakończenie letniej wyprawy unifikacyjnej PHZ na K2

Załamanie pogody, zagrażające bezpieczeństwu uczestników letniej wyprawy unifikacyjnej programu Polski Himalaizm Zimowy na K2, to główna przyczyna zakończenia przez polską ekipę działalności górskiej na drugim szczycie świata.

Po dziewięciu dniach bardzo trudnych warunków atmosferycznych, braku prognozowanego okna pogodowego i przejściu lawiny, która wywołała eksplozję 50 butli z gazem oraz porwała 25 namiotów i depozyt lin poręczowych z obozu C3 na wysokości 7400 m, 23 lipca 2016 roku ekipa PHZ - podobnie, jak pozostałe, międzynarodowe składy - wróciła do bazy, gdzie podjęto decyzję o zakończeniu wyprawy.

Jerzy Natkański, Piotr Tomala, Jarosław Botor, Marek Chmielarski i Paweł Michalski oraz wspinający się na pozwoleniu Polaków - Włoch Simone La Terra zamierzali dotrzeć na szczyt K2 żebrem Abruzzi. Trudne warunki pogodowe pokrzyżowały jednak plany himalaistów.

- Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby pokonać wszelkie przeciwności i dotrzeć jak najwyżej. Po raz kolejny przekonaliśmy się jednak, że z pogodą nie można wygrać i, że to przede wszystkim warunki atmosferyczne determinują przebieg całej akcji. Nie zmienia to jednak faktu, że czujemy ogromny niedosyt, mimo absolutnego przekonania, że podczas każdej wyprawy priorytetem jest bezpieczeństwo jej uczestników. Stąd ostateczna decyzja o zakończeniu letniej próby wejścia na K2 - podkreśla Jerzy Natkański, kierownik wyprawy.

Letnia wyprawa na K2 - realizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 - odbywa się m.in. dzięki ofiarności darczyńców, którzy przekazywali środki na rzecz polskiej ekipy za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl . Dzięki wpłatom od osób prywatnych oraz firm i instytucji, ekipie PHZ udało się pozyskać w ciągu 2 miesięcy w ramach akcji crowdfundingowej ponad 56,5 tys. zł. Kwota ta, łącznie ze środkami pozyskanymi z PZA (dotacja z Ministerstwa Turystyki i Sportu), dotacją z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki - inicjatora i organizatora akcji #K2dlaPolakow oraz wkładem własnym himalaistów pozwoli na całościowe sfinansowanie letniej wyprawy na K2.