12. Spotkania z Filmem Górskim. Nanga Parbat, Moro, Txikon, Porter, filmy i premiery książkowe

Zimowi zdobywcy Nanga Parbat Simone Moro i Alex Txikon będą gwiazdami 12. Spotkań z Filmem Górskim. Zaproszony został Andrzej Bargiel, który rozpoczął właśnie swój wyścig o tytuł Śnieżnej Pantery. Przyjadą także legendarny John Porter oraz ?alpejscy wojownicy? - ikony słoweńskiego alpinizmu. 12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31 sierpnia - 4 września w Zakopanem.

Słowenia jest małym krajem, który odegrał nieznaną, ale znaczącą rolę w historii alpinizmu. Poznamy ją dzięki spotkaniu z Bernadette McDonald, autorką nagradzanej książki "Alpejscy wojownicy". Gośćmi będą także bohaterowie książki - alpiniści Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej "Pawla nad przepaścią".

Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki "Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze" przypomnimy postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku.

Planowane jest spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. W trzydziestą rocznicę zdobycia przez polską himalaistkę K2, Christine de Colombel, francuska dziennikarska i alpinistka, opowie o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie tej góry jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów.

Danuta Piotrowska przybliży postać swojego męża, himalaisty Tadeusza Piotrowskiego, również w 30-lecie wejścia na K2. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Ważnym wydarzeniem będzie wspomnienie himalaisty, ratownika Horskej Służby, przewodnika wysokogórskiego, skialpinisty Petera Šperki, który w 2013 roku został zamordowany w bazie pod Nanga Parbat. Wspominać go będą przyjaciele, m.in.: Zofia Bachleda, Eduard Lipták-Kuro, Janka i Milan Madajowie.

Zakopiański festiwal to także filmy. Najlepsze kino górskie będziemy mogli obejrzeć w ramach międzynarodowego festiwalu filmów górskich. Członkami jury są m.in. Bernadette McDonald - pisarka i wieloletnia dyrektorka Banff Mountain Film Festival w Kanadzie oraz Paweł Wysoczański - absolwent łódzkiej Filmówki, reżyser nagradzanego na wielu festiwalach dokumentu "Jurek" o Jerzym Kukuczce. W ramach Nocnego Kina Górskiego zostanie zaprezentowany "Tryptyk Tatrzański" w reżyserii Jerzego Surdela, w skład którego wchodzą trzy filmy: "Dwóch", "Odwrót", "Akcja". Spodziewana jest obecność samego reżysera.

Nie zabraknie innych akcentów literackich. Zapraszamy na promocję książek,, które ukażą się tego lata: nakładem wydawnictwa Agora - "Kukuczka - opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" i "Nanga Parbat - śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia", wydawnictwa Stapis "Tęsknota i przeznaczenie" o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki oraz książki wydawnictwa Czarne pt. "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem". Nie można przegapić spotkania z Moniką Rogozińską, która opowie o swojej wydanej niedawno przez wydawnictwo Bernardinum książce "Lot koło Nagiej Damy".

Jak co rok czeka nas wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił na slacklinie oraz zrobić górskie zakupy na kiermaszu outdoorowym. A wszystko to na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie na potrzeby zawodów stanie ściana wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, gdzie mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności.

Podczas potkań z Filmem Górskim jak co rok czeka nas wycieczka górska bez programu w stylu retro oraz Akademia Górska - warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami. Planowane jest również spotkanie dyrektorów placówek zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Muzeów Górskich (Banff, Chamonix, Sabadell, Turyn, Zakopane).

Zapraszamy do Zakopanego! Szczegóły programu i rezerwacja biletów na  www.spotkania.zakopane.pl.