Polscy himalaiści zbierają na letnią wyprawę na K2

W ciągu kilku dni do Pakistanu wyruszy polska wyprawa, której celem będzie zdobycie drugiego szczytu Ziemi - K2 (8611 m n.p.m.). Trwa internetowa zbiórka środków na tę ekspedycję.

Oprócz wejścia na szczyt członkowie wyprawy unifikacyjnej (czyli wyrównującej poziom jej uczestników) chcą przygotować się do planowanej zimowej wyprawy na K2. To jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. O zimowej ekspedycji mówi się już od dawna - jej kierownikiem ma być Krzysztof Wielicki.

Szefem letniej wyprawy jest Jerzy Natkański. Himalaiści zbierają środki na wyjazd. Mają już ok. 40 tys. zł, to zebrania pozostało prawie 100 tys. zł.  Akcja na portalu zrzutka.pl trwa do końca lipca.

HARMONOGRAM I TRASA WYPRAWY

- 16.06 - przylot do Islamabadu - 17-18.06 - przejazd do Skardu - 18.06 - przejazd do Askole - 19-27.06 - karawana do bazy pod K2 - 29.06 - rozpoczęcie działalności górskiej - 1-3.08 - powrót do Skardu - 5.08 - wylot z Islamabadu

Podczas letniej wyprawy na K2, ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się drogą pierwszych zdobywców, czyli Żebrem Abruzzi.

Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5000 m n.p.m. Stąd droga prowadzi lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo-wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie na wysokości około 5600 m - znajduje się obóz I. Dalej droga pnie się przez trudny technicznie komin House'a, prowadzący do obozu II (6400 m), a następnie przez Czarną Piramidę  do obozu III, zlokalizowanego na wysokości 7400 m. Obóz IV (7900 m) zaplanowany jest na tzw. ''Ramieniu'', skąd nastąpi ostateczny atak na szczyt.

Skład wyprawy:

- Jerzy Natkański (kierownik),

- Jarosław Botor,

- Marek Chmielarski,

- Mariusz Grudzień,

- Paweł Michalski,

- Piotr Tomala.

WESPRZYJ POLSKICH HIMALAISTÓW I POMÓŻ IM WYJECHAĆ NA K2 >>