12. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

W tym roku lista naszych gości jest wyjątkowo bogata. Będziemy mieli okazję spotkać się z wieloma wybitnymi polskimi himalaistami, m.in. z Krzysztofem Wielickim, Ryszardem Pawłowskim, Leszkiem Cichym, Anną Czerwińską i Anną Okopińską, a także Wojtkiem Grzesiokiem i Januszem Gołąbem. Polecamy zwłaszcza wspomnieniowe bloki programowe, poświęcone wyprawie na Gasherbrumy z 1975 roku i na Nanga Parbat z 1985 roku.

Udział w naszym przeglądzie potwierdził prof. Jan Serafin, specjalista medycyny górskiej.  

O zakończonej przed kilkoma tygodniami wyprawie na Ama Dablam opowie Monika Witkowska. Będziemy mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak wygląda działalność górska w Nepalu kilka miesięcy po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Naszym gościem będzie też znany podróżnik i polarnik Ryszard Czajkowski, który przedstawi dwa krótkie filmy z Antarktydy z lat 60., a przy okazji zaprezentuje swoją nową książkę, nawiązującą do tych czasów.

O zwariowanych przygodach w górach Kirgistanu i Kazachstanu z wrodzoną swadą opowieść snuć będzie podróżnik Mieczysław Bieniek, popularny Hajer.

Z polskich filmów polecamy najnowsze produkcje Darka Załuskiego (w tym film o Andrzeju Bargielu i jego narciarsko-alpinistycznych wyczynach), archiwalne filmy Jerzego Surdela oraz najnowszy film Jakuba Brzoski o tatrzańskich ratownikach. Innym ważnym filmem, który zbiera ostatnio nagrody na prestiżowych festiwalach zagranicznych, jest K2. Dotknąć nieba Elizy Kubarskiej.   Z pewnością godny uwagi jest pokaz archiwalnego filmu niemego z muzyką wykonywaną na żywo przez kilkuosobowy zespół. Jak to wygląda, można zobaczyć na krótkim filmie-prezentacji:

 

Z produkcji zagranicznych rekomendujemy szczególnie obraz Jeff Lowe's Metanoia - pełnometrażowy film o burzliwych losach jednego z najsłynniejszych amerykańskich wspinaczy. Film zdobył wiele nagród, m.in. Grand Prix na ubiegłorocznym festiwalu w Kendal (Wielka Brytania) oraz na tegorocznym Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Pokażemy też dwa ważne filmy mistrza brytyjskiego kina górskiego Alastaira Lee: The Last Great Climb z udziałem Leo Houldinga oraz najnowszy film Citadel. Innym filmem, na który warto zwrócić uwagę, jest Życie dla pasji Pavla Barabasza - o słynnym polskim taterniku lat przedwojennych, Wiesławie Stanisławskim.

Tradycyjnie naszemu przeglądowi towarzyszy stoisko z wydawnictwami górskimi, gdzie pojawią się m.in. nowe książki Krzysztofa Wielickiego (Mój wybór t.2), Ryszarda Pawłowskiego (Smak gór po 10 latach) czy Jerzego Surdela (Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery).

Zapraszamy na stronę wydawnictwa: www.annapurna-info.pl i przeglądu www.przeglad.turnia.pl gdzie będziemy zamieszczali sukcesywnie kolejne informacje.

12. Warszawski Przegląd Filmów Górskich 10-13.XII kino Wisła

Skrócony program

10.XII 18.30 Ryszard Czajkowski - filmy z wyprawy na Antarktykę Trzeci biegun film Jerzego Surdela o wyprawie Marka Kamińskiego na biegun

20.30 - Wojtek "Kanion" Grzesiok: Filar Cassina na Denali - Filmy Darka Załuskiego: Lago de los Polacos (polscy płetwonurkowie ustanawiają rekord Guinessa w najwyższym nurkowaniu na świecie) Szpik na szczyt (ludzie związani z przeszczepem szpiku kostnego wyruszają na wyprawę na Kilimandżaro - pokaz z udziałem Anny Czerwińskiej - pomysłodawczyni wyjazdu)

11.XII 18.30 Kino nieme - pokaz filmu niemego z improwizowaną na żywo muzyką i efektami specjalnymi

20.30 The Last Great Climb - film Alastaira Lee z udziałem Leo Houldinga Długosz - Zbigniew Skoczylas wspomina postać Janka Długosza

12.XII 12.00 Żyć dla pasji (film Pavla Barabasza o Wiesławie Stanisławskim) Ojcowie i synowie - film Jakuba Brzosko o ratownikach tatrzańskich

14.00 K2. Dotknąć nieba (film Elizy Kubarskiej o dzieciach ofiar sezonu 1986 na K2)

16.00 Mieczysław Bieniek "Hajer" - w góry Kirgistanu i w Andy na wesoło Ryszard Pawłowski - obrazki z życia himalaisty

18.30 Jeff Lowe's Metanoia - film pełnometrażowy o słynnym amerykańskim alpiniście Jeffie Lowe

20.30 Krzysztof Wielicki - Zimą w Himalaje

13.XII 14.00 Jan Serafin - Góry bólu (medycyna wysokogórska) Monika Witkowska: Ama Dablam - Matterhorn Himalajów

16.00 No ski no fun (film Darka Załuskiego o wyczynach narciarsko-alpinistycznych Andrzeja Bargiela) Tryptyk tatrzański (reż. Jerzy Surdel) Promocja książki Jerzego Surdela "Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery"

18.00 Gasherbrumy 1975 (Anna Okopińska, Leszek Cichy, Marek Janas) Nanga Parbat 1985 (Anna Czerwińska)

20.00 Janusz Gołąb - Ścieżka gór (retrospektywa działalności górskiej) Citadel - najnowszy film Alaistera Lee o ambitnej wyprawie w góry Arktyki