Za dwa tygodnie XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

Już za dwa tygodnie startuje jubileuszowy, dwudziesty, Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Rocznicowe edycje ważnych imprez są zawsze trudne - z jednej strony chciałoby się zrobić retrospektywę minionych dwudziestu lat - z drugiej - bieżące tematy też przecież czekają na prezentacje.

Co więc czeka nas w Lądku-Zdroju?

Tradycyjnie blisko sto bloków programowych, atrakcje i zawody sportowe, przeszło dwustu gości specjalnych i parutysięczna wierna publiczność - niektórzy nie opuścili żadnej edycji! Ale najważniejsze co wyróżnia lądkowy festiwal od innych - atmosfera wielkiej integracji, którą zauważył w zeszłym roku sam Wojtek Kurtyka.

Ale zobaczmy jednak co czeka na widza w programie:

DOKŁADNY PROGRAM TUTAJ >>

W piątek wyjątkowe spotkanie poświęcone Trollveggen . Nie będzie to jednak prezentacja jakich wiele - to spotkanie na scenie Jakuba Radziejowskiego - tym razem w roli prowadzącego z Marcinem Tomaszewskim - autorem tegorocznego nowego przejścia, Ryszardem Kowalewskim - autorem pierwszych przejść na tej drodze w latach '70. Spotkanie poprzedzi prelekcja Danuty Piotrowskiej o Tadeuszu Piotrowskim - szczecińskim himalaiście, którego norweskie dokonania na Trollveggen imponują do dziś.

W piątek też wieczór nepalski - o trzęsieniu ziemi opowiadać będzie Edyta Stępczak i Anna Czerwińska Spotkanie zakończy licytacja przedmiotów prowadzona przez legendarnego dr. Banana.

A cały piątkowy wieczór zakończy impreza "Przegląd XX lat". Przed nią - w Kinoteatrze wystąpi grupa Dom o Zielonych Progach, znana z przeboju "Gór mi mało i trzeba mi więcej" - co wydaje się hasłem każdego festiwalowicza.

Sobota to tradycyjnie dzień najbogatszy w wydarzenia. Rozpocznie się od spotkania o Lubelskich Himalaistach (tak, tak - stamtąd też jeździli w Himalaje).

Maciej Pawlikowski opowie o zimowym zdobywaniu Cho Oyu w 1985 roku

Wyjątkowa projekcja filmu "Jurek" poprzedzone spotkaniem z Celiną Kukuczka i autorem filmu - Pawłem Wysoczańskim.

Piotr Hercog opowie o tym jak to jest być najlepszym Polakiem na UTMB, Alex Txikon , nasz baskijski przyjaciel, mówić będzie o zimowej Nandze Parbat, którą zdobywać próbował tej zimy i ponownie próbować będzie w następnym sezonie zimowym.

Prof. hab. dr. Tomasz Banasiewicz - znany z publikacji naukowych o chorobie wysokościowej, alpinista i filmowiec górski poprowadzi warsztaty o chorobie górskiej oraz podzieli się swoim odkryciem naukowym o kryptonimie "Koronka".

Wieczór zakończy rozmowa Jagody Mytych , dyrektor konkursu książkowego z Krzysztofem Wielickim o tajemniczym tytule "Mój Wybór 1 i 1/2" oraz gala rozdania nagród w konkursie na Książkę Górską Roku.

A potem już słynna impreza integracyjna w stylu baskijskim, z tortem, koncertem Heebie Jeeebies oraz finałem zawodów "Rusz Się!" Regatty i zabawą do 5:30.

Niedziela w tym roku będzie bardzo, ale to bardzo interesująca.

Jedyny człowiek, która zjechał na nartach z Broad Peaka - Andrzej Bargiel - opowie o swoim wyczynie tuż przed prelekcją jednego z najwybitniejszych specjalistów od wspinaczki w przerysach - Pete Whittakera (znanego z filmu WideBoyz).

W niedzielę czeka nas też wyjątkowe spotkanie z Maćkiem Ciesielskim i rozmowa o czarnym, szarym i całkowicie oficjalnym przewodnikiem.

Ci, którzy interesują się jak robić film górski - nie mogą przegapić chyba pierwszej w historii festiwali filmów górskich Masterclass Pawła Wysoczańskiego

Jako gwiazda niedzieli wystąpi sam Leo Houlding - gwiazda brytyjskiej wspinaczki wielkościanowej i współautor wielu filmów górskich.

A skoro już przy filmie jesteśmy - to w tym roku na widzów czeka prawie 1300 minut wyjątkowo dokładnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata. Katarzyna Biernacka - dyrektor konkursu filmowego - zapewnia o ich wyjątkowości, czego przykładem mogą być filmy z amerykańskiej serii ReelRock, które na Festiwalu w Lądku pokażą dzień po premierze w USA. Jury w składzie Piotr Pustelnik, Marek Arcimowicz, Darek Załuski wybierze najlepsze filmy, wśród nich - Grand Prix za które nagrodę im. Artura Hajzera w wysokości 1000 Euro ufundował HiMountain.

To tylko fragment programu XX Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Całości i tak nie da się zobaczyć, ale zawsze można próbować jak najwięcej.

Bilety i karnety wciąż dostępne na www.festiwalgorski.pl

Na widzów czekać będzie wzorem lat ubiegłych bezpłatne pole namiotowe .

Dla dzieci tradycyjnie organizatorzy przygotowali festiwalowe przedszkole, gdzie najmłodsi mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach Roberta Maciąga.

Na koniec polecajka off.sport.pl - w czwartek o 19:15 odbędzie się spotkanie z Bobem A. Schelfhout Aubertijnem, znawcą gór, jakich na świecie niewielu. Nie przegapcie!