11. Spotkania z Filmem Górskim. Yates, Urubko, Bargiel, Tomaszewski, Baranowska i wielu innych

Już po raz 11 spotkamy się w Zakopanem (2-6 września) na Spotkaniach z Filmem Górskim. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, Akademia Górska oraz - po raz pierwszy - projekt Leave No Trace.

W programie tegorocznych spotkań międzynarodowy konkurs filmu górskiego, podczas którego będziecie mogli zobaczyć najlepsze filmy górskie z całego świata. Będą także liczne pokazy filmów poza konkursowych. Nie można przegapić pierwszego publicznego pokazu w Polsce filmu "Everest" oraz przedpremierowej prezentacji książki "Everest. Na pewną śmierć" (autor Beck Weathers, polskie wydanie: Agora), której oficjalna premiera zaplanowana jest na 9 września.

Zakopiański festiwal to także - oprócz filmów - przede wszystkim spotkania z Ludźmi Gór. Będą z nami m.in. Denis Urubko, wybitny rosyjski - a teraz także polski - himalaista, oraz Simon Yates, którego poznaliście dzięki dramatycznym wydarzeniom opisanym w książce "Dotknięcie Pustki". Andrzej Bargiel i Darek Załuski podzielą się wrażeniami z Broad Peaku i innych ośmiotysięczników.

Zaplanowaliśmy także spotkanie "Kobiety na szczytach" z udziałem najlepszych polskich himalaistek, w tym Anny Czerwińskiej i Anny Okopińskiej. Będzie z nami czołówka najlepszych himalaistów i wspinaczy młodszego pokolenia: Kinga Baranowska, Janusz Gołąb, Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Marcin Tomaszewski, Słowak Miro Peto oraz Wojciech Grzesiok. Gościć będziemy prof. Zdzisława Jana Ryna - lekarza psychiatrę, alpinistę, eksperta medycyny górskiej, podróżnika, dyplomatę, który podczas prelekcji pod znaczącym tytułem "Między udręką a ekstazą" opowie o wpływie wysokości na organizm himalaisty.

Nie zabraknie akcentów zakopiańskich. Himalaista i ratownik TOPR Maciej Pawlikowski zabierze nas na wspinaczkę na Cho Oyu (Muzyka Śnieżnych Organów) w 30-lecie zwycięskiej wyprawy na ten szczyt, a podczas spotkania z Kazimierzem Szychem będziemy mogli posłuchać Jaskiniowych Opowieści. Zapraszamy także na spotkanie z jednym z najwybitniejszych alpinistów rosyjskich Władimirem Szatajewem oraz z himalaistą Hannsem Schellem, który opowie o zdobywaniu Nanga Parbat.

W programie również m.in. Wieczór dla Nepalu z udziałem m.in. Janiny Ochojskiej. Całości dopełnią Górskie Spotkania Literackie, podczas których zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze "Carolus Vitor" Huberta Jarzębowskiego oraz "Dzienniki Himalajskie" Anny Bujak Lenczowskiej, a także spotkanie z himalaistą Ryszardem Szafirskim, którego wspomnienia zostały spisane przez Klaudię Tasz w książce pod takim właśnie tytułem.

Wszystkie   aktywności   Spotkań   odbywać   się   będą w centrum Zakopanego - w Kinie Sokół oraz Dworcu Tatrzańskim, a także na Placu Niepodległości.

Miłośników górskich wędrówek zaprosimy na wycieczkę w Tatry w stylu retro. Nie zabraknie pokazów slackline i highline - mistrzowie tej aktywności będą spacerować m.in. na linie zawieszonej nad Krupówkami. Będą także wyjścia w góry z ekspertami w ramach Akademii Górskiej. Warsztaty z zakresu autoratownictwa, via ferrat, wspinaczki, nawigacji w terenie i innych górskich dziedzin uzupełni projekt Leave No Trace realizowany wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, w ramach którego będzie można dowiedzieć się, jak działać w górach minimalizując swój wpływ na dziką przyrodę! Szczegóły: www.spotkania.zakopane.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.