Andrzej Bargiel w czwartek zaatakuje Broad Peak

Bargiel wyruszy z bazy o 5:00 rano czasu pakistańskiego (2:00 czasu polskiego) Zabierze ze sobą narty i spróbuje dokonać pierwszego w historii zjazdu z wierzchołka.

28 czerwca dwuosobowy zespół Hic Sunt Leones wyruszył w podróż do Pakistanu, by stamtąd udać się pod Broad Peak. W skład zespołu wchodzi Andrzej Bargiel i Darek Załuski, który towarzyszy Andrzejowi od początku trwania pionierskiego projektu, Hic Sunt Leones.

Członkowie wyprawy donoszą, że proces aklimatyzacyjny przebiegł pomyślnie i zgodnie z planem zakończył się 16 lipca noclegiem w obozie trzecim. Andrzejowi udało się wyjść na wysokość powyżej 7300 m n.p.m., natomiast Darek dotarł nieco niżej. Po rekonesansie powyżej obozu trzeciego, Andrzej w około 30 min. zjechał na nartach do bazy położonej na 4900 m n.p.m. A

tak szczytowy planowany jest na czwartek. Bargiel wyruszy z bazy o 5 rano czasu pakistańskiego (02:00 czasu polskiego), by tego samego dnia dotrzeć do obozu trzeciego. Po kilkugodzinnym odpoczynku w trójce wyruszy na szczyt o 00:00 czasu pakistańskiego (21:00 czasu polskiego). Kompan Andrzeja, Darek Załuski od wtorku jest w obozie drugim i w środę wraz z ekipą hiszpańską i ekwadorską wyruszył do trójki. Cała ekipa będzie tam czekać na Bargiela , aby ze względu na trudne warunki atmosferyczne, wspólnie wyruszyć na szczyt.

Po zdobyciu wierzchołka Bargiel odłączy się od reszty ekipy i podejmie próbę zjazdu na nartach ze szczytu Broad Peak'u. Powrót do bazy Andrzej zaplanował w godzinach wieczornych, w piątek, 24 lipca. Darek z ekipą hiszpańską i ekwadorską będzie schodził do bazy wolniej. Przypominamy, że z wierzchołka Broad Peak'u nie dokonano jeszcze zjazdu narciarskiego.

Głównym celem projektu Hic Sunt Leones, którego nazwa odnosi się do nieznanych i niezbadanych terytoriów, jest eksploracja pionierskich dla narciarstwa terenów i wyznaczenie nowego stylu uprawiania himalaizmu. Andrzej Bargiel jest pierwszym i jednym Polakiem, który dokonał pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika. Dwa lata temu Bargiel zdobył szczyt Sziszapangmy i zjechał z jego wierzchołka na nartach. W zeszłym roku ustanowił dwa rekordy na Manaslu. Dziś atakuje kolejny szczyt.