Denis Urubko i Adam Bielecki przygotowują zimową wyprawę na K2

Himalaiści chcą wejść na niezdobyty zimą ośmiotysięcznik wschodnią ścianą, którą na szczyt nie wspiął się jeszcze nikt. Zadanie prawie niemożliwe.

Polub nas na facebooku. Będzie ciekawie >>

Do zdobycia w zimie pozostały dwa ośmiotysięczniki - Nanga Parbat (8126 m.n.p.m.) i K2 (8611 m.n.p.m). W obu przypadkach najbardziej zaawansowane próby o tej porze roku przeprowadzili Polacy.

W 1997 roku ok. 300 metrów przed szczytem Nanga Parbat zawrócił Zbigniew Trzmiel, uczestnik ekspedycji kierowanej przez Andrzeja Zawadę. K2 Polacy w zimie atakowali dwukrotnie. W 1988 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki założyli obóz III na wysokości 7300 metrów. W 2003 roku Marcin Kaczkan i Piotr Morawski wraz z rosyjskim wspinaczem Denisem Urubką doszli do wysokości 7650 m.

W ostatnich latach himalaiści z całego świata skupili się na zimowych próbach na Nanga Parbat, ale Denis Urubko już przed rokiem mówił, że myśli o K2. W piątek podczas Festiwalu  Górskiego w Lądku-Zdroju zapowiedział, że chce pojechać tam tej zimy. - Mamy mocną ekipę, którą tworzę z Adamem Bieleckim i resztą moich towarzyszy z ostatniej wyprawy na Kanczendzongę. Na K2 chcą jechać z nami też Jacek Teler i Bogusław Magrel. Żeby zorganizować wyprawę potrzebujemy jednak sponsorów. Szukamy ich - poinformował Urubko.

Mówiąc o towarzyszach z Kanczendzongi (8586 m.n.p.m.) miał na myśli baskijskiego wspinacza Alexa Txikona oraz Rosjan Artioma Brauna i Dmitrija Siniewa. Wiosną tego roku udało im się poprowadzić tam ok. 1000 metrów nowej drogi, a na szczyt wyszedł Urubko.

Co ciekawe, wspinacze myślą o drodze na wschodniej ścianie K2, którą na wierzchołek nie wspiął się jeszcze nikt. - Jest tam dużo śniegu, będziemy mogli kopać jamy - opowiada o taktyce Urubko.

Jak mówi Janusz Majer, szef programu Polski Himalaizm Zimowy, w tym roku nie zdążą już zorganizować narodowej zimowej wyprawy na K2. - Powiedziałem Urubce, że jeśli i jemu się to nie uda, to może pojechać z nami następnej zimy - mówi Majer.

Denis Urubko to zdobywca wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Na dwa z nich - Makalu i Gaszerbrum II wszedł jako pierwszy w zimie. Dwa pierwsze zimowe wejścia na swoim koncie ma również Adam Bielecki - Gaszerbrum I i Broad Peak.

Śledź autora na twitterze @deszczep