Historia ataku szczytowego na Broad Peak zespołu BPME2014 Karima Hayata oraz sprostowanie komunikatu

23 lipca na szczycie Broad Peaku stanął pakistański wspinacz Karim Hayat. Jego partnerzy zawrócili wcześniej - wcześniej informowano, że również zdobyli wierzchołek. Przyczyną pomyłki była słaba komunikacja.

W nocy 20.07/21.07 z bazy do obozu drugiego wychodzą Karim Hayat i Naseer Uddin, jest to już ich ostatnie wyście. Planowany jest bowiem atak szczytowy.

Safdar Karim wychodzi 21.07. Zapadła decyzja, że ma on ubezpieczać zespół szczytowy.

22.07 Karim Hayat i Naseer Uddin są w obozie trzecim.

23.07 Mniej więcej o godzinie czwartej nad ranem czasu pakistańskiego, Karim i Naseer wyruszają w kierunku szczytu.|

Safadr Karim dociera do trójki po południu.

Naseer, zawraca na Rocky Summit. Czuje, że nie może już dalej iść.

Karim Hayat dociera do szczytu około 15.25 czasu pakistańskiego, po jedenastu godzinach podchodzenia.

W namiocie z powrotem jest około 20.30.

24.07 Około południa czasu polskiego z bazy pod Broad Peakiem przychodzi komunikat: "there is news that Karim and the team have also got the broad Peak summit"

Został on rozesłany do wszystkich tych, którzy robili sprawozdania z poczynań wyprawy. Po chwili, przychodzi kolejna wiadomość, tym razem nie z bazy, o takiej treści:

"Karim ma kłopoty w c3, bierze leki, przypuszczalnie tam zostaną do następnego dnia."

Teraz wszyscy skupili się tylko na tym, żeby dowiedzieć się, co się dzieje. Telefon satelitarny był włączony, ale nikt go nie odbierał. To był dzień, kiedy gorąca linia między Polską, a Pakistanem się przegrzewała.

Około godziny 18.00 polskiego czasu, przyszedł SMS od Karima Hayata:

"... I am in BC after the summit..."

Komunikat o zdobyciu szczytu, 23.07 przez Karima Hayata, Naseera Uddina i Safdara Karima, został podany 24.07 około 18.30 polskiego czasu na podstawie wiadomości z bazy: "... Karim and team...".

Kłopoty ze zdrowiem miał Safdar Karim. Osoba, która mnie o tym powiadomiła, a której chciałam jeszcze raz za to podziękować, pomyliła się. Karim - nazywają się obydwaj panowie. Tyle, że jeden z nich ma "Karim" na drugie imię.

Safdar bardzo źle się poczuł, bolała go głowa, wymiotował i był senny. Karim Hayat, podał mu Dexomathosan, który dostał od polskiej wyprawy.

24.07 Naseer i Safdar schodzą do obozu drugiego. Karim Hayat dociera do bazy. 25.07 Safdar i Naseer docierają również do bazy.

Na szczycie stanął tylko Karim Hayat, ale Safdar i Naseer pracowali na to zwycięstwo przez wiele tygodni. Ktoś musiał też zostać wybrany do ubezpieczania zespołu szczytowego. Nikt też nie chciał nikogo wprowadzać w błąd. Komunikacja z Karakorum przez SMS-y nie należy do najłatwiejszych, a dostęp do internetu był w trakcie trwania wyprawy mocno ograniczony. Ktoś też pomylił się w samej bazie.

23.07 Broad Peak został zdobyty przez Karima Hayata, jeszcze raz gratulujemy ogromnego sukcesu. Dzięki Alexowi Gavan mamy film z tej radosnej chwili. Do obejrzenia tutaj >>

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.