Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan zdobyli K2,

Janusz Gołąb nad ranem polskiego czasu zdobył K2, drugi co do wysokości szczyt ziemi. Kilka godzin później na wierzchołku stanął Marcin Kaczkan.

Gołąb uczestniczy z wyprawie w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. W jej ramach polscy wspinacze mieli zdobyć górę w lecie, by przygotować się do wyprawy zimowej. K2 to jeden z dwóch nie zdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników.

W w wyprawie biorą udział także Marcin Kaczkan (kierownik), Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński. W ataku szczytowym poza Gołąbem brali udział Michalski i Małek, ale zawrócili 150 metrów poniżej szczytu. Obecnie znajdują się w obozie czwartym. Kilka godzin po Gołębiu na wierzchołku stanął Marcin Kaczkan. Wszyscy bezpiecznie wrócili do obozu IV.  W piątek planują zejść do bazy.

"Góra Morderca"

K2 jest uznawany za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. Ze względu na liczne wypadki śmiertelne o szczycie mówi się "Góra Morderca".

Gołąb jest dopiero jedenastym Polakiem który zdobył wierzchołek K2. Jako pierwsza dokonała tego w 1986 roku Wanda Rutkiewicz. W XXI wieku szczyt spośród Polaków zdobyli jedynie Dariusz Załuski (2011) i Adam Bielecki (2012).

O niesamowitych wyprawach himalaistów przeczytaj w książkach >>

Post użytkownika Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 .