Mount Everest. 13-letnia Malavath Purna najmłodszą kobietą na szczycie

Malavath Purna z Indii stanęła w sobotę na szczycie Mount Everestu. Została tym samym najmłodszą kobietą w historii której udało się zdobyć najwyższą górę świata.

Purnie towarzyszył 16-letni Sadhanapalli Anand Kumar. Cała wyprawa trwała 52 dni. Na szczycie stanęli o szóstej rano w sobotę po czym wrócili do bazy.

Purna urodziła się 10 czerwca 2000 roku, jej rodzice są rolnikami. Jest oficjalnie najmłodszą kobietą, która zdobyła Everest. Najmłodszym zdobywcą pozostaje Jordan Romero który zdobył szczyt 22 maja 2010 roku mając dokładnie 13 lat 10 miesięcy i 10 dni.

Zdobywcy są stypendystami Social Welfare Educational Society w Andhra Pradesh, w jednej z 28 prowincji w Indiach. Zostali wybrani spośród 150 dzieci uczestniczących w programie treningowym obejmującym różne sporty ekstremalne. 20 najlepszych wysłano do Darjeeling na treningi wysokogórskie, a dziewięcioro wzięło udział w ekspedycji górskiej na granicy Indii i Chin. Najsilniejsza dwójka, Purna i Anand Kumar, dostała szansę zdobycia Everestu.