Peter Habeler w Krakowie - "Celem jest szczyt"

Miłośników himalaizmu czeka niezwykłe spotkanie z wybitnym austriackim himalaistą Peterem Habelerem. Prelekcja po tytułem "Celem jest szczyt" odbędzie się w piątek 9 maja, o godzinie 19.00, w sali teatralnej PWST w Krakowie. Peter Habeler opowie o swoich sukcesach wspinaczkowych, pierwszym zdobyciu Mount Everestu bez wspomagania tlenem oraz o swoim życiu w Alpach Zillertalskich. Gośćmi spotkania będą także polscy himalaiści - Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik.

Peter Habeler to doświadczony himalaista, który zasłynął, pierwszym "beztlenowym" wejściem na Mount Everest (w zespole z Reinholdem Messnerem). Ten historyczny wyczyn miał miejsce 8 maja 1978 roku. Film dokumentalny o tym przejściu można obejrzeć poniżej:

 

Habeler wraz z Messnerem na swym koncie zapisali również inną wybitną wspinaczkę. W 1975 roku w trzydniowym ataku zdobyli szczyt Gasherbrum I w stylu alpejskim. Wspinaczka ta postrzegana jest przez wielu jako początek nowej ery w zdobywaniu ośmiotysięczników - stylu alpejskiego - w przeciwieństwie do panującej dotychczas taktyki oblężniczej.

Oprócz gór najwyższych (ma on na swoim koncie również wejścia na inne szczyty ośmiotysięczne - Cho Oyu, Kanczendzongę i Nanga Parbat) Peter wspinał się w Alpach, górach Ameryki Południowej oraz Yosemite. Obecnie, w wieku 70 lat, prowadzi wspólnie z synem Szkołę Górską i Narciarską w swojej rodzinnej miejscowości Mayrhofen. Co ciekawe, z okazji 70. urodzin Petera wytyczono w dolinie nową trasę turystyczną - Peter Habeler Runde.

Biograficzną książkę o Habelerze "Das Ziel ist der Gipfel" napisała, przy jego współudziale, zamieszkała w Szwajcarii niemiecka pisarka Karin Steinbach (ostatnio była członkiem Jury Złotych Czekanów 2014). Jest to wywiad-rzeka, w którym Habeler przeprowadza czytelników przez całe swoje górskie życie. W Polsce książka wydana jest pod tytułem "Celem jest szczyt".

Sam Peter Habeler także napisał kilka książek, tak fachowych na temat alpinizmu, narciarstwa i Alp Tyrolskich, jak i wspomnieniowych, wśród których najpopularniejszą jest "Der einsame Sieg" - opowiadająca o "beztlenowej" wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.

Organizatorem spotkania są: region Tyrol oraz portal wspinanie.pl. Prelekcja będzie tłumaczona z języka niemieckiego przez doświadczonego tłumacza i instruktora wspinania Piotra Górkę. Zaproszenie na spotkanie z Habelerem przyjęli również polscy wybitni himalaiści - Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik.

Bilety na prelekcję, w cenie 10 zł do nabycia w systemie sprzedaży ekobilet.pl. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!