Mount Dickey 2014. Tomaszewski i Sysak w drodze na Alaskę

7 kwietnia Marcin Tomaszewski i Dawid Sysak wylecieli na Alaskę. Ich celem jest wytyczenie nowej drogi na Mount Dickey. To kolejna część projektu Tomaszewskiego - 4 żywioły. Off.sport.pl jest patronem medialnym tej wyprawy.

Polub nas na facebooku. Będzie ciekawie >>

Tomaszewski atakował Mount Dickey już w 2009 roku. Nie udało się. Teraz czas na drugą próbę. Oczywiście w stylu alpejskim. O górze pisze tak:

''Żywioł drugi, Alaska, zimno. Jest to jeden z biegunów mrozu. Temperatury w tym rejonie opadają czasem do - 40st C. Potęgowane przez silne wiatry powodują szybkie wychładzanie organizmu i hipotermię.

Jest to jedno z ostatnich miejsc na świecie, gdzie dzika przyroda jest ciągle w swej pełnej, niczym nie zniszczonej okazałości. Alaska odkryta została przez duńskiego żeglarza w służbie cara Rosji Vitusa Beringa w 1741 roku. Był to wówczas ląd, gdzie żyli tylko Eskimosi i Indianie zaadoptowani do tego wyjątkowego i trudnego do przetrwania środowiska. Obszar Alaski jest większy niż obszary Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Czech i Polski razem wzięte. Alaska to 1/5 powierzchni wszystkich innych stanów w USA razem wziętych. Podróżowanie tam nie jest zatem łatwe. Na Alasce jest dosłownie tylko kilka głównych dróg i aby dotrzeć do interesujących miejsc często konieczna jest długa jazda samochodem po drogach szutrowych. Wiele miejsc na Alasce dostępnych jest tylko z powietrza.

W trakcie pokonywania technicznych ścian odzież nie może krępować ruchów, nie powinna być zbyt gruba. Ten kompromis od lat spędza sen z powiek wszystkim producentom sprzętu. Jak zachować największą termikę przy najmniejszej wadze i objętości. Tylko najlepsze firmy osiągają na tej płaszczyźnie zadowalające rezultaty. Zamierzamy je przetestować. Mount Dickey - Denali National Park, jeden z największych obelisków w Ameryce północnej. Położony po zachodniej stronie lodowca Ruth Gorge szerokiego na 1.6 km i długiego na 16 km. Mt. Dickey wznosi się na wysokość zaledwie 2909m.n.p.m., jednak pomimo swojej relatywnie niskiej wysokości jest szczytem bardzo trudnym do osiągnięcia, jego zachodnia ściana mierząca 1600m opada pionowo w dół na lodowiec.''

Więcej o projekcie 4 żywioły tutaj >>