Daniele Nardi zaatakuje Nanga Parbat samotnie

37-letni Włoch spróbuje dokonać pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat nową drogą, która wiedzie przez Żebro Mummery'ego. To tam w 1970 zginął brat Reinholda Messnera, Gunther.

Polub nas na facebooku. Będzie ciekawie >>

Nanga Parbat to obok K2 jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Pod górą od strony Rupal przebywa obecnie polska wyprawa w składzie: Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski (kierownik wyprawy), Jacek Teler, Paweł Dunaj, Michał Dzikowski i Michał Obrycki. Za kilka dni do bazy powinna dotrzeć międzynarodowa ekspedycja Simone Moro i Davida Goettlera . Od strony Diamir szczyt samotnie szturmuje Niemiec Ralf Dujmovits . Daniele Nardi również będzie wspinał się od tej strony.

Rok temu Włoch atakował w zimie Nanga Parbat wraz z Francuzką Elisabeth Revol. Udało im się dojść na 6450 metrów. Wybrali drogę Żebrem Mummery'ego, którym do tej pory nikt na szczyt jeszcze nie wszedł. To tędy w 1970 roku ze szczytu schodzili bracia Messnerowie. Reinhold wrócił bezpiecznie. Jego brat Gunther zginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Najczęściej mówi się, że zabrała go lodowa lawina.

2 - Droga przez Żebro Mummery'ego2 - Droga przez Żebro Mummery'ego topo: americanalpineclub 2 - droga przez żebro Mummery'ego (topo: americanalpineclub)

37-letni Daniele Nardi ma na swoim koncie wejścia na ośmiotysięczniki. W 2001 roku zdobył Gaszerbruma II, trzy lata później stanął na Mount Evereście. Później w 24 godziny wszedł na środkowy wierzchołek Sziszapangmy, a w 2007 roku na K2.

W tym roku Nardi będzie wspinał się sam. 20 stycznia opuszcza Włochy, a akcję górską zamierza prowadzić w dniach 29.01 - 28.02.

- W bazie będzie kucharz i jeden pomocnik, ale wspinał się będę sam. Będę kompletnie sam na tej górze. Zanim się zmierzę z nią, będę musiał odbyć pojedynek z samym sobą - mówi o wyprawie Nardi.

Filmik z ostatniej wyprawy Nardiego i Revol na Nanga Parbat