Pomysł zbudowania miejsca, które stałoby się górskim centrum Polski kiełkował w głowie Bartosza Krawczaka od dawna. Misją centrum ma być przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii czy też etnografii, a także turystyki wysokogórskiej z naciskiem na dokonania Polaków.
- Jeździłem po Polsce, szukałem sponsorów, namawiałem do współpracy ludzi związanych z górami. Chciałem stworzyć miejsce, które będzie łączyło podróżników. I nieważne, czy ich celem jest zdobycie Korony Ziemi, Bieguna Południowego czy Babiej Góry. Krzysztof Wielicki zawsze kiwał głową, kiedy mówiłem mu o pomyśle, ale chyba nie do końca wierzył, że to się może udać - mówi Krawczak.
Wygląda jednak na to, że się uda. Budowa Muzeum Górskiego Korona Ziemi rusza w lipcu. Ośrodek ma zostać otwarty w drugim kwartale przyszłego roku. Co właściwie powstaje pod Babią Górą?
- Wielowymiarowe centrum górskie. W Polsce sporo mówi się o naszej tradycji górskiej, ale chyba jeszcze wciąż za mało. Przygotowujemy makiety wybranych gór. Będzie ich 10. Oprócz najwyższych szczytów kontynentów zbudujemy też Elbrus - bo może właśnie Elbrus, a nie Mont Blanc jest najwyższy w Europie?, Puncak Jaya - wg Reinhola Messnera najwyższy szczyt Oceanii i Babią Górę. Makiety będą miały o 1,5 m do 3 m wysokości - opowiada Krawczak.
Eksponaty zostaną zintegrowane z nowoczesnymi ekranami dotykowymi, dzięki którym zwiedzający będą mogli poznać historię związane z tymi górami. Przewodnikiem po muzeum ma być w zamyśle założycieli ''osoba łącząca cechy przewodnika górskiego i Indiany Jonesa.''
- Zgłasza się do nas wiele osób, ale nie ukrywamy, że szukamy ludzi głównie z najbliższej okolicy. Chcemy dla nich stworzyć miejsca pracy - mówi Bartczak.
W muzeum ma pracować nawet 50 osób.
Najlepsza zielona szkoła?
- Chcemy, by nasza zielona szkoła stała się przykładem. Centrum będzie współpracować z GOPR-em i Babiogórskim Parkiem Narodowym. Ratownicy i pracownicy parku będą prowadzili swoje tematyczne zajęcia. Nawiązujemy też współpracę z małopolskim kuratorium oświaty. To ponad 1300 szkół podstawowych i 700 gimnazjów. Jeszcze przed przyjazdem do nas będziemy oferowali usługę e-learningu, która przybliży uczniom to, co ich czeka na miejscu. W centrum powstanie sala multimedialna, ale dzięki bliskości parku narodowego i muzeum etnograficznego kilkanaście dni w Zawoi będzie czasem urozmaiconym. Liczymy też na turystów słowackich - mówi Krawczak.
Kolejną atrakcją Centrum Górskiego będzie park linowy. Na trasie dla najmłodszych powstaną domki na drzewach.
- Mali odkrywcy znajdą w nich ekrany dotykowe ze specjalnymi treściami. Chcemy, żeby poczuli się jak podróżnicy - mówi Krawczak.
Przy muzeum powstanie też ścianka wspinaczkowa. Oprócz funkcji komercyjnej będą odbywały się na niej zajęcia dla służb ratowniczych.
Marzeniem Krawczaka jest odszukanie ciężarówki, jaką polskie wyprawy w latach. 70. i 80. jeździły w Hindukusz, Karakorum i Himalaje.
- Cały czas szukamy odpowiedniego pojazdu. Stanie przed muzeum. Zamiast przedniej szyby wmontujemy wielki ekran i zaprosimy odwiedzających na przeżycie podróży w góry wysokie - opowiada Krawczak.
Wielicki na czele rady naukowej
W centrum ma powstać Rada Naukowa, na czele której stanie Krzysztof Wielicki. Wielicki będzie honorowym przewodniczącym rady, a jej dyrektorem zostanie producent filmów górskich Jerzy Porębski. W sumie do współpracy namówiono ok. 50 osób i instytucji m.in. Kurta Diembergera, Bernadette McDonald, Piotra Pustelnika, Janusza Onyszkiewicza czy Janusza Majera. Zadaniem rady będzie stworzenie programów naukowych, z których korzystać będą goście muzeum.
W Zawoi powstanie również centralne archiwum górskie, którym pokieruje Janusz Kurczab - żywa encyklopedia górskich dziejów świata. Przed jego zespołem ważne zadanie - zcyfryzować rozsiane po całej Polsce materiały dotyczące polskich wspinaczy. Swoją pomoc zaproponował syn Jerzego Kukuczki, Wojciech, który dysponuje potężnymi zbiorami.
Muzeum ma ruszyć w drugim kwartale 2014 roku. Teren budowy jest wymagający, bo centrum powstanie na torfowisku.
- Jesteśmy na to technologicznie przygotowani. Chcemy połączyć otwarcie muzeum z obchodami 60. lecia Babiogórskiego Parku Narodowego - kończy Krawczak.
Centrum powstanie dzięki współpracy gminy Zawoja i słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts.
Dominik Szczepański