Tragedia na Kanczendzondze. Pięciu himalaistów nie żyje. Biwak na 8300

11 wspinaczy zdobyło 20 maja szczyt Kanczendzongi (8586 m.n.p.m.). Pięciu nie wróciło ze szczytu. Na trzecim szczycie Ziemi zginął m.in. Zsolt Eross, najwybitniejszy węgierski himalaista. 11 wspinaczy zdobyło 20 maja szczyt Kanczendzongi (8586 m.n.p.m.). Pięciu nie wróciło. Na trzecim szczycie Ziemi zginął m.in. Zsolt Eross, najwybitniejszy węgierski himalaista.

Za zmarłych uznano pięciu wspinaczy: dwóch Węgrów Zsolta Erossa i Petera Kissa, Koreańczyka Park Nam Su i dwóch Szerpów - Phurbę Szerpę i Vivasa Szerpę.

Najwięcej wiemy o akcji Węgrów. Szczyt Kanczendzongi zdobyli 20 maja ok. 18:00. O 20:00 nestor węgierskiego himalaizmu Zsolt Eross połączył się z bazą mówiąc, że źle się czuje i udało mu zejść ok. 60-100 m. Był z nim Peter Kiss, jeden z najlepszych młodych wspinaczy w kraju. Razem spędzili noc na 8300 m. Przez ten czas pozostawali w kontakcie z bazą. Kiedy nadszedł świt 21 maja, Eross poinformował przez radio, że czuje się lepiej.- Zsolt jest w lepszej kondycji, ale schodzimy bardzo powoli - przekazał Kiss.

Później łączność się przerwała.

- Zsolt Eross i Peter Kiss zniknęli na wysokości ok. 8000 m podczas zejścia z Kanczendzongi - brzmi ostatni komunikat na oficjalnej stronie wyprawy.

Nie wiadomo jeszcze, co stało się z Koreańczykiem Park Nam Su i dwoma Szerpami - Phurbą i Vivasem. Węgierskie źródła informują, że prawdopodobnie zginęli w lawinie, która porwała obóz II. Z kolei explorersweb.com jest zdania, że trójka wspinaczy była wtedy wyżej.

Pożegnanie Śnieżnej Pantery

Zsolt Eross był nazywany ''Śnieżną Panterą''. Starał się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum  - wszystkie 14 ośmiotysięczników. Kanczendzonga była dziesiątym szczytem, na którym stanął. W 2010 roku w Tatrach  stracił prawą nogę. Lekarze amputowali mu kończynę poniżej kolana. Eross wspinał się dalej z protezą. Kiss był jednym z najlepszych wspinaczy młodego pokolenia.

Kanczendzonga (8586 metrów) to trzeci szczyt świata, a drugi Himalajów. Leży na granicy Indii i Nepalu. Po raz pierwszy zdobyli ją w 1955 roku członkowie brytyjskiej wyprawy - George Band i Joe Brown. Pierwsze zimowe wejście należy do Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego (1986 r). Podczas tej wyprawy zginął Andrzej Czok. Sześć lat później na wysokości ok. 8250 metrów zaginęła Wanda Rutkiewicz.

dsz, explorersweb.com, desnivel