Za zmarłych uznano pięciu wspinaczy: dwóch Węgrów Zsolta Erossa i Petera Kissa, Koreańczyka Park Nam Su i dwóch Szerpów - Phurbę Szerpę i Vivasa Szerpę.
Najwięcej wiemy o akcji Węgrów. Szczyt Kanczendzongi zdobyli 20 maja ok. 18:00. O 20:00 nestor węgierskiego himalaizmu Zsolt Eross połączył się z bazą mówiąc, że źle się czuje i udało mu zejść ok. 60-100 m. Był z nim Peter Kiss, jeden z najlepszych młodych wspinaczy w kraju. Razem spędzili noc na 8300 m. Przez ten czas pozostawali w kontakcie z bazą. Kiedy nadszedł świt 21 maja, Eross poinformował przez radio, że czuje się lepiej.- Zsolt jest w lepszej kondycji, ale schodzimy bardzo powoli - przekazał Kiss.
Później łączność się przerwała.
Nie wiadomo jeszcze, co stało się z Koreańczykiem Park Nam Su i dwoma Szerpami - Phurbą i Vivasem. Węgierskie źródła informują, że prawdopodobnie zginęli w lawinie, która porwała obóz II. Z kolei explorersweb.com jest zdania, że trójka wspinaczy była wtedy wyżej.
Pożegnanie Śnieżnej Pantery
Zsolt Eross był nazywany ''Śnieżną Panterą''. Starał się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 ośmiotysięczników. Kanczendzonga była dziesiątym szczytem, na którym stanął. W 2010 roku w Tatrach stracił prawą nogę. Lekarze amputowali mu kończynę poniżej kolana. Eross wspinał się dalej z protezą. Kiss był jednym z najlepszych wspinaczy młodego pokolenia.
Kanczendzonga (8586 metrów) to trzeci szczyt świata, a drugi Himalajów. Leży na granicy Indii i Nepalu. Po raz pierwszy zdobyli ją w 1955 roku członkowie brytyjskiej wyprawy - George Band i Joe Brown. Pierwsze zimowe wejście należy do Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego (1986 r). Podczas tej wyprawy zginął Andrzej Czok. Sześć lat później na wysokości ok. 8250 metrów zaginęła Wanda Rutkiewicz.
dsz, explorersweb.com, desnivel