Pierwsza via ferrata w Tatrach już tego lata

Słowacy planują otworzyć w swojej części Tatr pierwszą w tych górach via ferratę. Obecnie tego typu ścieżki występują głównie w Alpach i Dolomitach. Na szlaku pojawi się sprzęt do autoasekuracji, stalowe stopnie i inne sztuczne ułatwienia.

Jak stwierdził, Ján Mokoš, przewodniczący rady regionalnej organizacji CR Regionu Vysoké Tatry, via ferrata połączy Czerwoną Ławkę (2352 m) z Lodową Przełęczą (2372 m) i będzie dostępna dla turystów już tego lata! Nie wiadomo na razie czy szlak będzie przebiegał przez Mały Lodowy Szczyt (2461 m), który znajduje się na grani pomiędzy dwoma wspomnianymi punktami. Według cytowanego urzędnika, na szlaku pojawi się sprzęt do autoasekuracji, stalowe stopnie i inne sztuczne ułatwienia. Nieznany na razie jest kolor nowej ścieżki.

Via ferrata to szczególny rodzaj szlaku turystycznego. W przeciwieństwie do standardowych przejść z ułatwieniami, w stylu Orlej Perci, jest on w pełni przystosowany do przechodzenia go z pomocą przyrządów asekuracyjnych. Obecnie tego typu ścieżki występują głównie w Alpach i Dolomitach. W Tatrach będzie to pierwsza tego typu konstrukcja. Czekamy z niecierpliwością!