Polacy na Broad Peak. Pierwszy atak szczytowy nieudany

Adam Bielecki i Artur Małek musieli zawrócić 200 metrów przed szczytem Broad Peaka (8047 m.n.p.m.). Próba była bardzo odważna, bo wierzchołek atakowali z obozu trzeciego, który stoi na wysokości 7100 metrów.  Kolejny atak szczytowy w poniedziałek.  Wierzchołek spróbują zdobyć Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

Broad Peak to jeden z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pozostałe dwa to Nanga Parbat i K2. Polska ekspedycja w składzie: Krzysztof Wielicki (kierownik), Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski od kilkudziesięciu dni prowadzą działania w Karakorum.

Mimo złej pogody w piątek postanowiono, że Adam Bielecki i Artur Małek spróbują zaatakować szczyt. Członkowie wyprawy liczyli na to, że pogoda w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie na tyle stabilna, by wejść na wierzchołek. Mieli rację - w niedzielę pod szczytem Broad Peaka było bezwietrznie.

Wydawało się, że w niedzielę Bielecki i Małek spędzą dzień w biwaku szturmowym na wysokości 7400 metrów, skąd w poniedziałek zaatakują szczyt. Wspinacze zrezygnowali jednak z zakładania obozu czwartego i próbowali wejść na Broad Peak wprost z ''trójki'' postawionej kilka dni wcześniej na 7100 metrach.

- Zespół wyszedł dzisiaj o godz. 07.00 i doszedł do wysokości 7820 m n.p.m gdzie zatrzymała ich szczelina. Z powodu trudności z przekroczeniem szczeliny Adam i Artur zdecydowali się na odwrót i zejście do C3. Jest bardzo dobra, bezwietrzna pogoda. Szczyt będzie atakował 18-go drugi zespół - Maciej Berbeka i Tomek Kowalski. Maciek i Tomek mijają C3 i spać będą na biwaku szturmowym na 7400 m - czytamy na facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Maciej Berbeka - powrót na Broad Peak

Maciej Berbeka - Klub Wysokogórski Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, wytyczył 3 nowe drogi. Zdobył w sumie 5 szczytów ośmiotysięcznych. W 1988 roku był bliski zimowego zdobycia szczytu Broad Peaka, zatrzymał się na przedwierzchołku o wysokości 8027 m - do niego przez 23 lata należał zimowy rekord wysokości w K KarakorumMaciej Berbeka - Klub Wysokogórski Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, wytyczył 3 nowe drogi. Zdobył w sumie 5 szczytów ośmiotysięcznych. W 1988 roku był bliski zimowego zdobycia szczytu Broad Peaka, zatrzymał się na przedwierzchołku o wysokości 8027 m - do niego przez 23 lata należał zimowy rekord wysokości w K Karakorum Maciej Berbeka PHZ Maciej Berbeka PHZ

Klub Wysokogórski Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, wytyczył trzy nowe drogi. Zdobył w sumie pięć szczytów ośmiotysięcznych. W 1988 roku był bliski zimowego zdobycia szczytu Broad Peaka, zatrzymał się na przedwierzchołku o wysokości 8027 m - do niego przez 23 lata należał zimowy rekord wysokości w Karakorum

Tomasz Kowalski

Tomasz Kowalski - KW Warszawa, 27 lat. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100km trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, mieszka w Poznaniu.Tomasz Kowalski - KW Warszawa, 27 lat. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100km trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, mieszka w Poznaniu. Tomasz Kowalski PHZ Tomasz Kowalski PHZ

Tomasz Kowalski - KW Warszawa, 27 lat. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100-kilometrowy trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, mieszka w Poznaniu.

dsz, PHZ