Mackiewicz nie zdobył Nanga Parbat. Polak zawrócił na 7400 metrach

Tomasz Mackiewicz nie zdołał zdobyć szczytu Nanga Parbat. Po długim okresie ciszy na blogu opublikowano informację, że himalaista musiał zawrócić do bazy. Polak dotarł na wysokość 7400 metrów. Nanga Parbat (8126 m.n.p.m) to dziewiąty szczyt Ziemi i jeden z trzech ośmiotysięczników nigdy nie zdobytych zimą.

Pozostałe dwa to Broad Peak (działania górskie prowadzi ekspedycja kierowana przez Krzysztofa Wielickiego) i K2 (w tym roku nie będzie prób wejścia).

Mackiewicz wraz z Markiem Klonowskim do bazy Lattabo w dolinie Rupal pod Nangą dotarli 23 grudnia. Pierwszy obóz postawili na wysokości 5100 metrów. Od tego momentu mozolnie posuwali się w górę.

1 lutego z dalszej wspinaczki zrezygnował Klonowski. Mackiewicz został sam, na wysokości 6100 metrów. Polak ruszył dalej i założył obóz trzeci. Później na jego blogu pojawiła się aktualizacja wyprawy:

5 lutego: Od 2-go siedzę w trójce - udało mi się przebić. Jutro spróbuję na 7400, choć na razie piekło. Ja pod śniegiem*, tlenu mało łeb boli ale to nie obrzęk. Mało piję. 6 lutego: godz. 3.50 rano GMT, wysokość 6586 m. 6 lutego: godz. 2.41 po południu GMT, wysokość 7147 m. Wiatr na grani Mazeno z 80km/godz. Kibluję do rana i zobaczę. 7 lutego : Noc słaba na zboczu 40 stopni. Ryłem platformę pod namiot w silnym wietrze. Zmarniały jestem ale spróbuję pchnąć do szczytu dziś bo słońce i wiatr słaby. Jutro zejście. 8 lutego : Wróciłem do bazy. Wszystko jest w porządku. Dotarłem na 7400 metrów.

Niestety atak na szczyt nie powiódł się. W piątek Mackiewicz próbował dotrzeć na szczyt ośmiotysięcznika. Przez wiele godzin Polak nie dawał znaku życia, ostatecznie na blogu pojawiła się informacja, że himalaista wrócił do bazy cały i zdrowy. Musiał niestety zrezygnować z ataku na 7400 metrów.

Nie wiadomo, czy będą podejmowane kolejne próby ataku na szczyt Nanga Parbat.

nangadream.blogspot.com

Śladami Kukuczki i Wielickiego

Pierwsze polskie wejście na ''Nagą górę'' miało miejsce 13 lipca 1985 roku. Wyprawa w składzie: Zygmunt Heinrich, Jerzy Kukuczka, Sławomir Łabodziński, Carlos Carsolio zdobyła szczyt nową drogą południowo-wschodnim filarem flanki Rupal. Między obozem pierwszym a drugim lawina zabrała Piotra Kalamusa.

Dwa dni później na wierzchołek Nangi dotarły Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz. Było to pierwsze kobiece wejście na szczyt.

W 1996 roku Nanga ukoronowała Krzysztofa Wielickiego - Polak po samotnym wejściu stał się piątym człowiekiem w historii, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie czternaście ośmiotysięczników)

Zimą 2008/2009 próbowała wejść tędy inna polska wyprawa, w której udział wzięli m.in. Krzysztof Wielicki i Artur Hajzer (zdobywca siedmiu ośmiotysięczników). Polacy dotarli na wysokość 7000 metrów, gdzie postanowili przerwać wspinaczkę ze względu na zbyt silny wiatr.

dsz, wspinanie.pl, explorersweb, nangadream.blogspot.com, czapkins.blogspot.com

Copyright © Agora SA