Polacy zaatakują Broad Peak i Nanga Parbat

Trzy ekspedycje zaatakują tej zimy dwa szczyty, których nikt jeszcze nie zdobył o tej porze roku. Dwie z nich składają się Polaków. Ich celem jest Broad Peak i Nanga Parbat.

Żadnemu himalaiście nie udało się zdobyć zimą szczytów K2, Nanga Parbat i Broad Peak.

Tego jaki będzie oficjalny skład polskiej wyprawy na Broad Peak (8051 m.n.p.m) i kiedy himalaiści wylecą z Polski, dowiemy się na konferencji, która odbędzie się 8 grudnia w Warszawie. Na razie wiadomo, że kierownikiem wyprawy będzie Krzysztof Wielicki. Jak podaje serwis wspinanie.pl jednym z uczestników (w sumie ma ich być 5-6) będzie Maciej Berbeka, który w zimie 1987/1988 dotarł samotnie na przedwierzchołek Broad Peak - tzw. Rocky Summit (8035 m.)

Tym razem himalaiści nie spróbują szturmować wierzchołka K2 (8611 m.n.p.m). Dwie ekspedycje zmierzą się za to z Nanga Parbat (8126 m.n.p.m).

Pierwsza będzie prowadzona przez Tomasza Mackiewicza i Marka Klonowskiego. To ich trzecie podejście do Nangi. Dołączyć do nich mają Piotr Strzeżysz i Adrian Kutarba. Polacy ruszą od strony Doliny Rupal na Drodze Schella.

Ostatnia wyprawa to węgiersko-rumuńsko-amerykańskie przedsięwzięcie. Nangę zaatakują od strony Doliny Diamir. To tędy rok temu szli Denis Urubko i Simone Moro. W skład ekspedycji wchodzą: Węgrzy David Klein i Zoltan Acs, amerykański lekarz Ian Overten oraz Rumun Alex Gavan. Węgrzy mają doświadczenie na ośmiotysięcznikach, m.in. próbowali wejść bez tlenu na Mount Everest

Więcej na wspinanie.pl