Czas na wiatr. Polska wyprawa ''4 żywioły" rusza do Patagonii

W piątek polska wyprawa wyrusza do Patagonii argentyńskiej, by zdobyć północno-zachodnią ścianę Cerro Torre. To część projektu "4 żywioły", który zakłada poprowadzenie nowych dróg w czterech w charakterystycznych dla gór żywiołach, będących wizytówką czterech legendarnych rejonów górskich.

Do Patagonii ruszają Marcin "Yeti" Tomaszewski i Jakub Radziejowski. Ich celem jest Cerro Torre, na szczyt którego po stronie północno-zachodniej, czyli od strony lodowca, prowadzą obecnie dwie drogi:

Droga pierwszych (potwierdzonych) zdobywców tzw. Ragni Route (z 1974 roku, włoskiego zespołu, którym kierował Casmiro Ferrari) oraz Cristalli nell Vento (z 1994 roku) oraz niedokończona linia włoskiego zespołu, w skład którego wchodził między innymi Elio Orlandi - czytamy na stronie wspinanie.pl

"4 żywioły" to projekt wspinaczkowy, który powstał w 2009 roku. Jego pierwotne założenia opierały się na wytyczaniu solowych dróg w 4 charakterystycznych dla gór żywiołach będących z kolei wizytówką 4 legendarnych rejonów górskich. Alaska stała się wizytówką zimna, Patagonia wiatru, Ziemia Baffina Wody, a Wenezuela Tropiku. Celem w każdym z tych rejonów jest możliwie największa i najtrudniejsza ze ścian. Do każdej z nich należy podejść indywidualnie, w innym stylu, użyć innej techniki wspinaczkowej, ubioru, sprzętu.

Z czasem projekt zaczął żyć własnym życiem. Przechodził proces ewolucji, który zresztą trwa do dnia dzisiejszego. Do udziału w kolejnych wyprawach zaproszeni zostali wybitni polscy alpiniści pompując w niego swój indywidualizm i niesamowite pomysły. Celem Żywiołów jest nie tylko wytyczenie nowej drogi , testy sprzętu, ale od niedawna również wspieranie dzieci z chorobami nowotworowymi poprzez "Fundację Spełnionych Marzeń" - czytamy na stronie projektu 4zywioly.net.

Początki projektu nie były proste.

Dwie nieudane wyprawy solowe na Alaskę i do Patagonii to niezbyt optymistyczny wynik 2:0. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na motywację do dalszej walki. Należało jedynie zmienić taktykę.

Kolejna wyprawa do Wenezueli na Acopan Tepui zakończyła się już pełnym sukcesem i wytyczeniem nowej 650m drogi o trudnościach 7c. W kwietniu 2012 roku sukcesem zakończyła się wyprawa na Ziemię Baffina - żywioł woda.

O postępach w wyprawie będziemy informować na off.sport.pl.