Polacy na Lhotse: wiatr przerywa pierwszy atak szczytowy

Z powodu zbyt silnego wiatru przerwany został pierwszy atak szczytowy na ośmiotysięcznik Lhotse (8516 m). - Zespół szturmowy po ciężkiej nocy wycofał się z obozu III do bazy. Wiatr w porywach osiągał 80 km/h. Prognoza zapowiadała, że wiatr w nocy osłabnie - niestety to się nie sprawdziło - poinformował 8 października kierownik wyprawy Artur Hajzer.

Polacy na Lhotse! Trzymaj kciuki za sukces wyprawy. Podyskutuj na Facebooku

Pierwszy atak szczytowy Polaków na Lhotse rozpoczął się około 5 października. Jak informował Artur Hajzer, sześcioro uczestników oraz dwoje Szerpów dotarło do obozu II. W bazie pozostał jedynie Andrzej Bargiel, który 7 października planował wyruszyć w kierunku wierzchołka z zamiarem pobicia rekordu wejścia na Lhotse. Ostatecznie 6 października sześcioosobowy zespół pod wodzą Artura Hajzera osiągnął obóz III. - Andrzej Bargiel czeka na swój jutrzejszy planowany start w bazie. Generalnie atak szczytowy trwa, ale martwi nas nasilający się wiatr, już teraz dość mocny... Najbliższa doba pokaże, co wyjdzie z naszych planów - przekazali Polacy. Niestety, ze względu na pogarszające się warunki meteorologiczne zespół został zmuszony przerwać atak szczytowy.

HimalajeHimalaje Fot.: Artur Hajzer

- Następnej szansy na atak upatrujemy w dniach 14-18 października. Jednak odczuwalne są już jesienne surowsze warunki pogodowe. Jest zimniej, nawet słaby wiatr (50 km/h) staje się poważnym utrudnieniem. Warunki śnieżne za to są doskonałe. Jesteśmy więc dobrej myśli - dodają uczestnicy wyprawy.

Ekspedycja prowadzona jest tak, by Andrzej Bargiel mógł podjąć próbę dokonania szybkościowego wejścia na szczyt. Jego celem jest zdobycie Lhotse w czasie poniżej 24 godzin. Według członków wyprawy, prawdopodobne jest, że Andrzej Bargiel będzie w stanie dokonać wejścia na Lhotse w czasie około 16 godzin z bazy do wierzchołka. Jeszcze więcej optymizmu wykazują Szerpowie, którzy wierzą, że Andrzej Bargiel wejdzie na wierzchołek w czasie poniżej 10 godzin. Aktualny rekord należy do Meksykanina Carlosa Carsolio i wynosi 23 godziny 50 minut z bazy na szczyt główny.

Podejście do trójki Podejście do trójki  Fot.: Artur Hajzer

Wyprawa organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą i organizatorem jest Artur Hajzer, leader ekspedycji. W ekspedycji, obok Artura Hajzera i Andrzeja Bargiela, udział biorą również Agnieszka Bielecka, Mateusz Grobel, Artur Małek, Krzysztof Starek oraz Mateusz Zabłocki.

Polski Himalaizm Zimowy - śledź zmagania wspinaczy! Szczegóły na oficjalnej stronie projektu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.