Czy będzie rekord wejścia na Lhotse? Przygotowania do ataku szczytowego

Obóz IV osiągnięty, polscy himalaiści zakończyli proces aklimatyzacji przed atakiem szczytowym na ośmiotysięcznik Lhotse. Jeden z uczestników - Andrzej Bargiel - przygotowuje się do pobicia rekordu wejścia na wierzchołek. Szacowany czas to około 16 godzin z bazy do szczytu.

Czy będzie rekord wejścia na Lhotse? Podyskutuj na Facebooku

Wszyscy uczestnicy osiągnęli wysokość obozu 4 (ok. 7800 m n.p.m.) i zakończyli proces aklimatyzacji. W miejscu obozu 4 złożony został depozyt sprzętowo - żywnościowy. Postawione i zaopatrzone są obozy: 1 - 6000m np.m., 2 - 6400 m n.p.m., 3 - 7100 m n.p.m.

Droga ubezpieczona jest 4 tysiącami metrów lin poręczowych. Obecnie uczestnicy odpoczywają. Część z nich (wkrótce wszyscy) zeszła tysiąc metrów poniżej bazy do wsi Dingboche (4350 m n.p.m.) na kilkudniową regenerację.

Od lewej: Mateusz Zabłocki, Artur Małek, Mateusz Grobel, Andrzej Bargiel, Krzysztof StarekOd lewej: Mateusz Zabłocki, Artur Małek, Mateusz Grobel, Andrzej Bargiel, Krzysztof Starek Fot.: PHZ

Przebieg akcji górskiej udowodnił, że bardzo prawdopodobne jest pobicie rekordu wejścia na Lhotse przez Andrzeja Bargiela (KW Zakopane) i ustanowienie go na poziomie 16 h z bazy do szczytu. Obecny rekord wynosi niecałe 24 h i należy do Meksykanina Carlosa Carsolio. W czasie trwania wyprawy Andrzej pokonywał odległości między obozami w średnim czasie około 2,5 h. Stąd uważamy, że czas 16 h do szczytu jest realny.

Inaczej uważają Szerpowie, którzy poznali się już na mocy Andrzeja i uważają, że Andrzej nie jest w stanie iść tak wolno. Prognozują, że Andrzej wejdzie na szczyt w czasie poniżej 10 h. Jeszcze chwila i będą zakłady. Oby tylko pogoda sprzyjała. Na razie warunki są bardzo dobre. W pierwszej dekadzie października ma wzmóc się siła wiatru, oby nie za bardzo.

Pozdrawiamy! Załoga PHZ

*** Bargiel ekspresowo na Elbrus

Andrzej Bargiel w 2010 roku ustanowił nowy rekord trasy biegu na Elbrus (3h 23 minut) - najwyższy szczyt Kaukazu. Międzynarodowe zawody '''Elbrus Race'' organizowane od 1989 roku zyskały w Rosji miano kultowych dzięki potężnemu przewyższeniu 3242 metrów na 12,2km dystansie Extreme (start na wysokości 2400m, meta na szczycie Elbrusa 5642m n.p.m. ) oraz nieprzewidywalnym warunkom pogodowym. Na przestrzeni lat przewinęli się przez nie najlepsi wspinacze i biegacze Europy Wschodniej i Azji, a poprzedni rekord trasy należał do zdobywcy Korony Himalajów Denisa Urubko (3h 55 min ).

Wyprawa Polaków na ośmiotysięcznik Lhotse organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą i organizatorem jest Artur Hajzer, leader ekspedycji. W wyprawie, obok Artura Hajzera i Andrzeja Bargiela, udział biorą również Agnieszka Bielecka, Mateusz Grobel, Artur Małek, Krzysztof Starek oraz Mateusz Zabłocki.

LhotseLhotse Fot.: PHZ / archiwalne zdjęcie Darka Załuskiego

Lhotse (8516 m) czwarty co do wysokości wierzchołek świata, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin. Nazwę nadał górze Charles Howard-Buy w 1921 roku. Z języka tybetańskiego oznacza ona "Południowy Szczyt", jako że Lhotse znajduje się na południe od Everestu. Wierzchołek po raz pierwszy został zdobyty 15 maja 1956 roku przez ekspedycję szwajcarską. Natomiast pierwszego polskiego wejścia dokonali Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Andrzej Heinrich i Janusz Skorek. Miało to miejsce w 1979 roku. Jako pierwszy w historii zimą górę tę zdobył Krzysztof Wielicki w 1988 roku. Wyczynu dokonał samotnie, a do tego w gorsecie ortopedycznym. Dotychczas na Lhotse stanęło 17 Polaków. Łącznie na szczyt weszło ok. 440 osób, w tym 140 bez użycia aparatury tlenowej.

Polski Himalaizm Zimowy - śledź zmagania wspinaczy! Szczegóły na oficjalnej stronie projektu.