Polacy na Lhotse: zespół Hajzera dotarł do "czwórki"

- Obóz 4 stoi! Magiczne miejsce, daleko i wysoko, prawie na 8000 m - na Nuptse i Cho Oyu patrzyliśmy jak na równych sobie :) Zanieśliśmy do czwórki 700 metrów lin. Przyznajemy, że poręczowali tym razem głównie Szerpowie, a my służyliśmy do transportu... Na noc wróciliśmy do obozu 3. Krzysiek Starek, Mateusz Grobel i Tensing Sherpa nadal w bazie - przekazali 27 września członkowie wyprawy unifikacyjnej na Lhotse.

Polacy na Lhotse! Trzymaj kciuki na Facebooku

Już wkrótce himalaiści planować będą pierwszy atak szczytowy. Jak informowali w poprzednich relacjach, wyjście na wierzchołek Lhotse planowane jest na pierwszą dekadę października.

Przypominamy też, że podczas wyprawy jeden z uczestników - Andrzej Bargiel - podejmie próbę dokonania szybkościowego wejścia na szczyt. Jego celem jest zdobycie Lhotse w czasie poniżej 24 godzin. Aktualny rekord należy do Meksykanina Carlosa Carsolio i wynosi 23 godziny 50 minut z bazy na szczyt główny.

Schemat drogi na LhotseSchemat drogi na Lhotse Fot.: Zdjęcie archiwalne Darka Załuskiego

Lhotse (8516 m) jest czwartym szczytem świata. Uważany jest za tzw. wysoki ośmiotysięcznik. Droga na wierzchołek do wysokości ok. 7500 m pokrywa się z normalną drogą na Mount Everest. Na szczycie góry dotychczas stanęło 17 Polaków, w tym trzy kobiety. Ostatnio - w maju 2012 szczyt zdobyły Anna Lichota i Kinga Baranowska. Aktualna ekspedycja, której liderem jest Artur Hajzer, odbywa się w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Polski Himalaizm Zimowy! Dowiedz się więcej!