K2: Adam Bielecki i Marcin Kaczkan zakończyli akcję górską

- Marcin Kaczkan dotarł do bazy po swoim ataku na szczyt, który ze względu na złe warunki pogodowe zakończył się na wysokości obozu III. Tym samy akcja górska została zakończona - poinformował 8 sierpnia Artur Hajzer.

Polacy na K2! Podyskutuj o wyprawie na Facebooku

Marcin i Adam pakują bazę i w ciągu paru dni rozpoczną zejście karawaną powrotną do Skardu, skąd odlecieć mają do Islamabadu i do Polski. Poinformujemy o dacie i miejscu spotkania w Warszawie przy okazji konferencji prasowej.

Artur Hajzer Łącznik wyprawy pozostający w Polsce

Adam Bielecki zdobył K2Adam Bielecki zdobył K2 Fot.: Adam Bielecki

K2 (8611m n.p.m.) to drugi co do wysokości, po Evereście ośmiotysięcznik. Najwyższy szczyt Karakorum, wymagająca góra uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest jednym z trzech ośmiotysięczników, na wierzchołek którego, jak dotąd nikomu nie udało się wejść zimą. Pozostałe szczyty to Nanga Parbat oraz Broad Peak. Po raz pierwszy góra ta została zdobyta przez Włochów Achille Compagnoni i Lino Lacedelli 31 lipca 1954 roku. Adam Bielecki, który na wierzchołek góry wszedł 31 lipca o godz. 10.30 czasu lokalnego, jest 10. Polakiem, któremu udało się zdobyć K2.

Marcin KaczkanMarcin Kaczkan Fot.: PHZ

Wyprawa Adama Bieleckiego i Marcina Kaczkana na ośmiotysięcznik K2 odbywała się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, którego pomysłodawcą jest Artur Hajzer. Celem himalaistów było nie tylko zdobycie wierzchołka, ale także zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze w historii zimowe wejście na ten szczyt.

Relacje wyprawy Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.