K2: Atak szczytowy Marcina Kaczkana nie udał się

- Drugi atak na szczyt K2 w wykonaniu Marcina Kaczkana nie powiódł się. Nie było obozu III na swoim miejscu. Zwiało namiot i jego wyposażenie i kombinezon puchowy. Marcin musiał zawrócić do obozu II gdzie spędza noc - poinformowali himalaiści.

Podyskutuj o wyprawie Polaków na K2!

- Jutro ma wrócić do bazy i na tym zakończy się akcja górska. Na 9 sierpnia planuje się start karawany powrotnej. Przypomnijmy, że 31.07 na szczycie stanął drugi członek wyprawy Adam Bielecki - przekazali Polacy.

Marcin KaczkanMarcin Kaczkan Fot.: PHZ

Pierwsza próba: odwrót na 8000 m

Pierwszy atak szczytowy Marcin Kaczkan rozpoczął razem z Adamem Bieleckim 29 lipca. Jak informował wówczas Artur Hajzer, dzień później, 30 lipca, himalaiści dotarli już do obozu III na wysokości 7400 m. - Po kilkugodzinnym odpoczynku - ok. godz. 22.00 postanowili przypuścić ostateczny szturm i wyszli na lekko w kierunku wierzchołka z zamiarem pominięcia w marszu obozu IV. 31 lipca ok. 5.00 rano na wys. 8000 m Marcin Kaczkan zawrócił do obozu III. O 10.30 Adam Bielecki stanął na wierzchołku a o 13.30 był już z powrotem w obozie III i razem z Marcinem kontynuował zejście - dodał Artur Hajzer. ADAM BIELECKI NA K2 WIDEO!

Atak drugi: brak obozu III

Po kilku dniach regeneracji Marcin Kaczkan podjął drugą próbę zdobycia K2. 4 sierpnia opuścił bazę i ruszył w stronę wierzchołka z zamiarem przeprowadzenia ataku szczytowego między 7 a 8 sierpnia. Partnerem Polaka był Litwin Ernestas Marksaitis. Natomiast Adam Bielecki, jak poinformował, oczekiwał w bazie, by zabezpieczać tyły.

Marcin Kaczkan w drodze do 'trójki'Marcin Kaczkan w drodze do "trójki" Fot.: PHZ

Drugi z najwyższych

K2 (8611m n.p.m.) to drugi co do wysokości, po Evereście ośmiotysięcznik. Najwyższy szczyt Karakorum, wymagająca góra uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest jednym z trzech ośmiotysięczników, na wierzchołek którego, jak dotąd nikomu nie udało się wejść zimą. Pozostałe szczyty to Nanga Parbat oraz Broad Peak. Po raz pierwszy góra ta została zdobyta przez Włochów Achille Compagnoni i Lino Lacedelli 31 lipca 1954 roku. Adam Bielecki jest 10. Polakiem, któremu udało się wejść na K2.

Szczyt K2Szczyt K2 Fot.: PHZ

Wyprawa Adama Bieleckiego i Marcina Kaczkana na ośmiotysięcznik K2 odbywała się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, którego pomysłodawcą jest Artur Hajzer, pozostający w Polsce lider ekspedycji. Celem himalaistów było nie tylko zdobycie wierzchołka, ale także zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze w historii zimowe wejście na ten szczyt.

Relacje wyprawy Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.