Paweł Michalski 13. Polakiem na Broad Peaku. Podsumowanie

- Na szczycie stanąłem 31 lipca o godz. 10.34. Działałem sam, bez wsparcia tragarzy wysokościowych i bez użycia dodatkowego tlenu - relacjonuje Paweł Michalski, który zdobył Broad Peak (8051 m n.p.m.), dwunasty pod względem wysokości szczyt świata. Oto podsumowanie ekspedycji.

Dołącz do nas na Facebooku

Na akcji górskiej, której celem było zdobycie Broad Peak'a, spędziłem 32 dni. Niesprzyjające warunki pogodowe wymusiły 3 ataki szczytowe - trzeci udany. Na szczycie stanąłem 31 lipca o godz. 10.34. Działałem sam, bez wsparcia tragarzy wysokościowych i bez użycia dodatkowego tlenu. Cały sprzęt i żywność wynosiłem do obozów sam. Uważam jednak, ze mojego wejścia nie można zaliczyć do kategorii "solo", gdyż:

Paweł Michalski na szczycie Broad PeakuPaweł Michalski na szczycie Broad Peaku Fot.: Pawelmichalski.com

. pomiędzy BC i obozami C1-C3 używałem lin poręczowych (zwłaszcza przy zejściu z pełnym obciążeniem) założonych przez wcześniej działającą ekspedycję komercyjną, . oprócz mnie, na drodze działali inni wspinacze, przez co często droga była przetarta . na ataku szczytowym współpracowałem z innymi alpinistami w celu przetorowania bardzo głębokiego śniegu.

Paweł Michalski na szczycie Broad PeakuPaweł Michalski na szczycie Broad Peaku Fot.: Pawelmichalski.com

Wydaje mi się, że moją wspinaczkę można zaliczyć, co najwyżej, do kategorii "samodzielna". Na szczycie dn. 31.07.2012, z 23 osób, które podjęły próbę wejścia, stanęło 13 wspinaczy: 5 Słoweńców, 2 Irańczyków, 1 Czeszka (zaginęła podczas zejścia), 1 Polak, 2 Chińczyków + 2 Szerpów nepalskich (cala czwórka używała dodatkowego tlenu).

02 sierpnia ruszyłem w dół z BC. Postanowiłem jak najszybciej dotrzeć do cywilizacji. Miałem "jedynie" ok. 120 km do pokonania, z czego połowa trasy była na wysokości ok. 4000 m. Szedłem 32 godz. z 4-godzinną przerwą na sen pod gołym niebem. Tym sposobem dotarłem w 2 dni do Askole, gdzie czekał na mnie jeep, który podrzucił mnie do Skardu. Nie obyło się bez przygód - były duże problemy z przeprawą przez wezbrane rzeki. W Skardu odpocząłem jeden dzień, a następnego, miałem farta - sprzyjała pogoda i złapałem samolot do Islamabadu, przez co oszczędziłem sobie 2-dniowej, samochodowej podróży Karakorum Highway, która nie jest autostradą :). Teraz pozostał mi już ostatni etap, czyli przelot do Polski... ufff!

Paweł Michalski na szczycie Broad PeakuPaweł Michalski na szczycie Broad Peaku Fot.: Pawelmichalski.com

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mi kibicowali, trzymali kciuki i choć krótko, ciepło o mnie pomyśleli. To w górach, zwłaszcza wysokich jest bardzo istotne dla psychiki, w tym motywacji, czyli tak naprawdę w przesuwaniu granicy wytrzymałości organizmu ludzkiego.

Paweł Michalski

***

Broad Peak, nazywany w języku balti Falchan Kangri, jest dwunastym co do wysokości szczytem na Ziemi (8051 m n.p.m.). Góra znajduje się na granicy Pakistanu oraz Chin. Szczyt ten jako pierwsi w historii zdobyli Austriacy Hermann Buhl, Kurt Diemberger, Marcus Schmuck i Fritz Wintersteller. Na wierzchołku stanęli 9 czerwca 1957 roku. Paweł Michalski jest trzynastym Polakiem, któremu udało się zdobyć szczyt.

Więcej o wyprawie Pawła Michalskiego na Broad Peak możesz przeczytać TUTAJ lub na oficjalnej stronie projektu.