Marcin Kaczkan rusza zdobyć K2

Marcin Kaczkan 4 sierpnia opuścił bazę pod K2, by w najbliższych dniach rozpocząć atak szczytowy. Partnerem Polaka będzie Litwin Ernestas Marksaitis.

Dołącz do nas na Facebooku

- Adam świętuje swój i wyprawy sukces w bazie. Na jego powrót kucharz przygotował extra niespodziankę. Tymczasem Marcin Kaczkan opuścił 4 sierpnia bazę z zamiarem zaatakowania szczytu.

Jego partnerem jest Litwin Ernestas Marksaitis, który zdobył w tym sezonie sąsiedni Broad Peak. Pogoda jest kiepska, a jeszcze gorsza ma być jutro, by polepszyć się w dniach 6-8 sierpnia. Trzymamy kciuki - przekazali 5 sierpnia uczestnicy wyprawy.

Adam Bielecki świętuje zdobycie K2Adam Bielecki świętuje zdobycie K2 Fot.: PHZ

Przypominamy, że Adam Bielecki na szczycie K2 (8611 m), drugiej co do wysokości góry świata stanął 31 lipca o 10.30 czasu lokalnego. - Dzień 31 lipca był dniem w historii K2 absolutnie bezprecedensowym, na szczycie stanęło łącznie 28 wspinaczy z kilku krajów w tym czterech zrobiło to  bez użycia dodatkowego tlenu z butli - Irańczyk Azim i ja około 10.30 i Christian Stangl z Oscarem Cadiachem około 17.00. 1 Lipca na szczyt wszedł jeszcze bez dodatkowego tlenu nasz przyjaciel  Peter Hamor i jego partner Pavel  Bem, burmistrz Pragi, co daje sumę 30 wspinaczy stanowiących prawie 10% wszystkich dotychczasowych wejść na K2 - informował Adam Bielecki.

Wyprawa Polaków organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą jest Artur Hajzer, pozostający w Polsce lider ekspedycji. Karawana powrotna planowana jest na 12 sierpnia.

Relacje z wyprawy Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.