Paweł Michalski zdobył Broad Peak

Polski himalaista Paweł Michalski zdobył Broad Peak (8047 m n.p.m.). Na wierzchołku góry stanął 31 lipca około godz. 10.34 czasu pakistańskiego. - Zmęczony, ale szczęśliwy. Kocham góry - mówi himalaista.

Dołącz do nas na Facebooku

Wyprawa Pawła Michalskiego trwała ponad miesiąc. Pierwszą próbę ataku szczytowego Paweł rozpoczął 9 lipca, ale warunki meteorologiczne uniemożliwiły wspinaczkę. - Niestety musiałem się cofnąć po 5 godz. Świeży śnieg o głębokości ok. 20 - 30 cm, leżał na starym twardym śniegu. Stwarzało to zagrożenie lawinowe :( Teraz jestem w C3, ale będę schodził do BC, jak tylko słońce ogrzeje namiot. To jeszcze nie koniec rozgrywki. Za kilka dni spróbuję ponownie. Dzięki za trzymanie kciuków :) - przekazał 11 lipca Michalski.

Druga próba ataku szczytowego również została przerwana ze względu na pogodę. - Atak i po ataku. Prognozy meteo w górach rzadko sprawdzają się w 100 procentach, ale tu w ogóle pomyłka. Wieje potwornie, sypie tak, że nie nadążam odkopywać namiotu. A miałem wychodzić o północy na atak szczytowy...Jutro, jak przetrwam noc, schodzę do BC i będę zastanawiał się co dalej... Do usłyszenia - poinformował Paweł Michalski 19 lipca.

Paweł Michalski zdobył Broad PeakPaweł Michalski zdobył Broad Peak Fot.: Pawelmichalski.com

Na szczycie góry Pawłowi udało się stanąć w trzeciej próbie. - Założyłem biwak na 7500 m. Jest zbyt głęboki śnieg, aby atakować szczyt z C3. W nocy Polska husaria (w liczbie jeden) rusza do boju!:) Wychodzę za parę godzin - o północy. Przede mną ponad 500 metrów przewyższenia. Trzymajcie kciuki. PLIS:)! - pisał Michalski 30 lipca. Wreszcie, po 10 godzinach walki, o godz. 10.34 Paweł Michalski zdobył Broad Peak.

Obecnie himalaista jest w drodze powrotnej do Skardu. - Zszedłem z BC. Musiałem szybko się spakować, bo już czekali zamówieni tragarze. Ja ruszam jutro, muszę przejść po górach 120 km, 100 km jeepem do Skardu, złapać samolot lub 850 km po Karakorum Highway do Islamabadu - poinformował 1 sierpnia.

Broad Peak, nazywany w języku balti Falchan Kangri, jest dwunastym co do wysokości szczytem na Ziemi (8051 m n.p.m.). Góra znajduje się na granicy Pakistanu oraz Chin. Szczyt ten jako pierwsi w historii zdobyli Austriacy Hermann Buhl, Kurt Diemberger, Marcus Schmuck i Fritz Wintersteller. Na wierzchołku stanęli 9 czerwca 1957 roku.

HimalajeHimalaje Fot.: Pawelmichalski.com

Z Polaków do tej pory Broad Peak zdobyło 13 osób. Jako pierwsi na szczyt weszli Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka 30 lipca 1982 roku. Rok później, 30 czerwca 1983 pierwszego w historii kobiecego wejścia dokonała Krystyna Palmowska. W zespole była również Anna Czerwińska, która dotarła do przedwierzchołka Rocky Summit.

Kolejne zakończone sukcesem wyprawy Polaków na Broad Peak odbyły się w 1984 roku. Wówczas, 14 lipca na szczycie stanęli Walenty Fiut, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski i Krzysztof Wielicki. Natomiast dwa dni później na wierzchołek ponownie weszli Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka. Jedenaście lat później, 13 sierpnia 1995 roku Broad Peak zdobyli Waldemar Soroka i Krzysztof Tarasewicz.

Trzy kolejne zakończone sukcesem wyprawy Polaków na ten ośmiotysięcznik odbyły się w 2006 roku. 8 lipca na szczyt wszedł Piotr Pustelnik, dzień później Piotr Morawski, a 22 lipca Kinga Baranowska. Ostatnim, przed Pawłem Michalskim, zdobywcą Broad Peak'u jest Romuald Palma, który na wierzchołek wszedł 25 lipca 2011 roku.

O wyprawie Pawła Michalskiego na Broad Peak możesz przeczytać TUTAJ.