Adam Bielecki na K2: opis ataku szczytowego

- W dniu  31 lipca 2012 Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata K2 (8611 m). Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu. Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi - poinformował Artur Hajzer. Oto relacja z przebiegu ataku szczytowego.

Dołącz do nas na Facebooku

Jak podkreśla Artur Hajzer, wcześniej polskiego przejścia drogi Abruzzi dokonała tylko Wanda Rutkiewicz i było to w 1986 roku. - Adam Bielecki nie używał tlenu z butli. W wyprawie uczestniczył jeszcze Marcin Kaczkan, który przerwał atak i oczekiwał na Adama w obozie III na 7400 m - dodał Hajzer.

Adam BieleckiAdam Bielecki Fot.: Polski Himalaizm Zimowy

Opis ataku szczytowego:

Adam Bielecki i Marcin Kaczkan rozpoczęli atak 29 lipca. Tego dnia wyszli z bazy o osiągnęli obóz I na ok. 6000 m. 30 lipca w południe doszli do obozu III na 7400 m. Po kilkugodzinnym odpoczynku - ok. godz. 22.00 postanowili przypuścić ostateczny szturm i wyszli na lekko w kierunku wierzchołka z zamiarem pominięcia w marszu obozu IV. 31 lipca ok. 5.00 rano na wys. 8000 m Marcin Kaczkan zawrócił do obozu III. O 10.30 Adam Bielecki stanął na wierzchołku a o 13.30 był już z powrotem w obozie III i razem z Marcinem kontynuował zejście. Obaj o 17.30 osiągnęli obóz I. W dniu 1 sierpnia w godzinach południowych bezpiecznie dotarli do bazy.

Droga na K2Droga na K2 Fot.: PHZ

Adam Bielecki jest 10 Polakiem zdobywcą K2. Poprzednie wejścia, oprócz wejścia Wandy Rutkiewicz, odbywały się nowymi drogami lub od strony chińskiej. Szczyt K2 w sumie zdobyło w ponad pięćdziesięcioletniej historii podboju ok.325 osób w tym 179 bez użycia aparatury tlenowej.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015", którego celem jest dokonanie m.in. pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 w latach następnych.

Artur Hajzer Łącznik wyprawy pozostający w Polsce

Marcin KaczkanMarcin Kaczkan Fot.: PHZ

K2 (8611m n.p.m.) to drugi co do wysokości, po Evereście ośmiotysięcznik. Najwyższy szczyt Karakorum, wymagająca góra uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest jednym z trzech ośmiotysięczników, na wierzchołek którego, jak dotąd nikomu nie udało się wejść zimą. Pozostałe szczyty to Nanga Parbat oraz Broad Peak. Po raz pierwszy góra ta została zdobyta przez Włochów Achille Compagnoni i Lino Lacedelli 31 lipca 1954 roku.

Relacje z wyprawy Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.