Adam Bielecki zdobył K2

- W dniu dzisiejszym - 31 lipca 2012 - Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata K2 (8611 m). Taką informację otrzymaliśmy smsem od Marcina Kaczkana dzisiaj o 11.00 czasu polskiego (14.00 pakistańskiego) - przekazał Artur Hajzer, pozostający w Polsce szef wyprawy.

Dołącz do nas na Facebooku

- Na ten moment nieznane są żadne szczegóły ani kiedy i skąd nastąpił atak i gdzie obecnie znajdują się Adam Bielecki i Marcin Kaczkan. Nie możemy też potwierdzić tej informacji z innego źródła.

Wiadomo, że na szczycie stanęła duża - blisko 20 osobowa - grupa alpinistów i Szerpów. Miało to miejsce o godzinie ok. 11.00 czasu pakistańskiego. Jedynie Adam Bielecki i jeden himalaista irański weszli na szczyt bez użycia aparatury tlenowej. Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu.Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. Wcześniej pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz i było to w 1986 roku. Mimo wielu polskich ataków i prób droga ta dopiero dzisiaj doczekała się drugiego polskiego przejścia. K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. O pełni sukcesu będzie można mówić gdy Adam i Marcin powrócą do bazy - poinformował Artur Hajzer.

Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.