Wyprawa na K2: poręczowanie drogi do "czwórki"

- Z ostatniej chwili wiemy, że aktualnie trwa akcja poręczowania drogi do obozu IV, a Dawa Sherpa i jego partnerzy chcą przy pomocy aparatury tlenowej w dniu jutrzejszym zaatakować szczyt - poinformował 30 lipca Artur Hajzer, kierownik wyprawy PHZ na K2.

Dołącz do nas na Facebooku

- Do obozu III doszli też Dawa Wangchuck Sherpa - kierownik wyprawy Seven Summit Trek, Christian Stangl i grupa Szerpów z klientami. Dawa Wangchuck Sherpa, młodszy brat Mingmy Sherpy - pierwszego Nepalczyka, który zdobył 14 ośmiotysięczniki - jest doświadczonym himalaistą - ma na koncie 11 szczytów ośmiotysięcznych.

K2 MeteogramK2 Meteogram Fot.: PHZ

Z ostatniej chwili wiemy, że aktualnie trwa akcja poręczowania drogi do obozu IV, a Dawa Sherpa i jego partnerzy chcą przy pomocy aparatury tlenowej w dniu jutrzejszym zaatakować szczyt. Tymczasem pogoda nie jest najlepsza, a prognoza nie jest jednoznaczna. Poniżej aktualny meteogram - niepokoją silne wiatry - ale od Adama i Marcina wiemy, że i tak na ten moment się on nie sprawdza - nie ma widoczności na 7500 m - informuje Artur Hajzer.

Wyprawa Adama Bieleckiego i Marcina Kaczkana na K2 (8611m n.p.m.) organizowana jest w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Celem Polaków jest nie tylko zdobycie wierzchołka, ale także zapoznanie się z górą, w ramach przygotowań do wyprawy, podczas której nasi himalaiści podejmą próbę pierwszego w historii zimowego wejścia na ten ośmiotysięcznik.

Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.