Polacy na K2: kolejna próba założenia "trójki". Odwrót do bazy

Adam Bielecki i Marcin Kaczkan 24 lipca podjęli kolejną próbę założenia obozu III na K2 (8611 m n.p.m). Niestety ponownie plany pokrzyżowała pogoda. Ze względu na silny wiatr, himalaiści podjęli decyzję o odwrocie do bazy.

Dołącz do nas na Facebooku

- 24 lipca Marcin i Adam po raz kolejny wyszli z bazy z zamiarem założenia obozu III. Prognoza nie była jednoznacznie zła i dawała szansę na realizację tego planu. Po dojściu do obozu I sprawa okazała się wątpliwa - wiatr wiał z prędkością 60 km/h a z bazy dotarły informacje o nadciągającym sztormie. Grupa Szerpów z wyprawy Seven Summit Trek wycofała się do bazy. W nocy siła wiatru rosła. Rano nie dało się już kontynuować wspinaczki i Adam z Marcinem 25 lipca wycofali się z powrotem da bazy - przekazał Artur Hajzer, szef wyprawy.

Adam Bielecki na stanowisku asekuracyjnymAdam Bielecki na stanowisku asekuracyjnym Fot.: PHZ

Po raz pierwszy Adam Bielecki i Marcin Kaczkan obóz trzeci próbowali założyć 19 lipca. Himalaiści wyszli z "dwójki" i dotarli na wysokość około 6900 m. Dalszą wspinaczkę zostali zmuszeni przerwać z powodu wiatru i nasilającego się opadu śniegu. Jak dotąd droga do obozu III na K2 nie została w tym sezonie otwarta.

Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.