K2: Polacy poręczują drogę. Lawina na szlaku Cesena

Polscy wspinacze Marcin Kaczkan i Adam Bielecki, którzy przebywają pod K2, rozpoczęli poręczowanie szlaku powyżej obozu I na drodze Abruzzi. Jak przekazał Artur Hajzer, na drodze Cesena znów spadła lawina. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Dołącz do nas na Facebooku

- Pod K2 jest dalej nerwowo. Na drodze Cesena w okolicach c1 znowu spadła lawina a z nią 400 m "zjechał" Erwin - jeden z uczestników niemieckiej wyprawy Petere Guggemosa. Na szczęście nic się złego nie stało, a może nawet dobrego bo Peter zdaje się przenosi swoją wyprawę na drogę Abruzzi.

To dobra wiadomość dla naszego małego zespołu, któremu brakuje już lin, a Peter ma ich ponad 1500 m. Długo zapowiadany i oczekiwany "Szeryf" Dawa Szerpa z Seven Summit Treks z 4000 m lin i kawalerią 16 Szerpów jakoś nie nadciąga - ma ponad 14. dniowe opóźnienie. Powtarza się więc stara prawda, że jak w górach masz na kogoś liczyć to licz przede wszystkim na siebie.

Mgliste warunki z drogi do obozu I na K2Mgliste warunki z drogi do obozu I na K2 Fot.: Marcin Kaczkan

Grupa Szerpów opóźnieniem się nie przejmuje bo K2 chce atakować na tlenie (w dniach 27-28 lipca). Nasza wyprawa może więc mieć nie lada problem żeby się w ten kalendarz wydarzeń jakoś wpasować. Na pewno będzie atakować bez tlenu i na pewno musi być w poręczującej szpicy. Być może będzie musiała przesunąć atak na sierpień, co dla Adama może być zadaniem nieco nerwowym - w sierpniu planuje on bowiem zmianę stanu cywilnego - no, ale ślub zawsze chyba może poczekać :-).

Adam Bielecki dotarł do bazy 30 czerwca. Dziś w nocy Adam i Marcin wyruszają w górę z planem poręczowania terenu powyżej obozu I. Oprócz nich na drodze Abruzzi, jak dotąd działa zespół rosyjski i Włoch Simone La Terra - przekazał Artur Hajzer, kierownik wyprawy.

Polski zespół ma na celu nie tylko zdobycie K2, ale także zapoznanie się z górą, w ramach przygotowań do wyprawy, podczas której nasi himalaiści podejmą próbę pierwszego w historii zimowego wejścia na ten ośmiotysięcznik.

Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.