Zespół Herve Barmasse'a zdobywa Ogra. Wyprawa na Baintha Brakk

Włoscy wspinacze Daniele Bernasconi i Martin Peterlongo, pod wodzą Herve Barmasse'a teamu The North Face, podejmą próbę zdobycia siedmiotysięcznika Baintha Brakk w Karakorum. Na szczyt góry zwanej Ogrem wspinać się będą północną ścianą. Ekspedycja rozpoczęła się 22 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku

- Prawdziwa eksploracja wiąże się dla mnie z działaniem w miejscu, które nie pozwala czuć się zbyt pewnym siebie i wymaga konfrontacji z siłą natury. Trzeba być gotowym na trudności logistyczne, trzeba zaakceptować niegościnne, lodowe otoczenie i ryzyko związane z działaniem w takim miejscu. Ta wyprawa jest dla mnie kwintesencją wspinaczki - z dala od tradycyjnych dróg, tłumów, w poszukiwaniu granic własnych możliwości - mówi Herve Barmasse.

Baintha BrakkBaintha Brakk Fot.: Grant Dixon, Pierre Neyret

Wspinacze do bazy na polu lodowcowym Snow Lake dotrą na początku lipca. Część dystansu pokonają samochodami, potem czeka ich podejście wzdłuż lodowców Biafo i Sin, a przewidywany czas wyprawy to 55 dni.

Baintha BrakkBaintha Brakk Fot.: Grant Dixon, Pierre Neyret

Baintha Brakk (7285 m n.p.m) to najwyższy szczyt w rejonie Pammah Muztagh. Góra ta, zwana Ogrem, uważana jest za jeden z najtrudniejszych wierzchołków na świecie. Dotychczas na szczyt poprowadzone zostały jedynie dwie drogi wspinaczkowe od południowej strony. Po raz pierwszy udało się to zespołowi brytyjskiemu 13 lipca 1977 roku. Na następny sukces trzeba było poczekać 20. ekspedycji i blisko 30 lat! Poza samymi trudnościami technicznymi na 2,5 - kilometrowych ścianach Ogra, największym wyzwaniem czekającym ekipę są ciężkie warunki pogodowe panujące zazwyczaj w tym rejonie.

Więcej informacji o wyprawie można znaleźć TUTAJ.