K2. Artur Hajzer: akcja górska jeszcze się nie rozpoczęła

- Marcin Kaczkan wziął większy zapas czasowy na aklimatyzację i jest już w bazie. Adam Bielecki, który na przełomie maja i czerwca działał na McKinleyu zostaje nieco w tyle i "daje Marcinowi fory". Akcja górska jeszcze się nie rozpoczęła - poinformował 20 czerwca Artur Hajzer, kierownik wyprawy Polaków na K2.

Dołącz do nas na Facebooku

Marcin Kaczkan do bazy dotarł około 19 czerwca. Oprócz niego są tam jeszcze m.in. Oxana Morneva, której celem jest zostać pierwszą Rosjanką na szczycie K2 oraz Włoch Simone la Terra.

Marcin KaczkanMarcin Kaczkan Fot.: PHZ

- Oprócz tego pod K2 spodziewani są inni starzy znajomi: Słowak Peter Hamor z dwójką partnerów, Niemiec Peter Guggemos, Sofie Denis, która w 2011 zdobyła 4 ośmiotysięczniki (przy użyciu tlenu i pomocy Szerpów), Dawa Sherpa z partnerami z naszej (agent PZA na terenie Nepalu) nepalskiej agencji Seven Summit Treks, brat właściciela Mingmy Szerpy, który jako pierwszy Szerpa zdobył 14 ośmiotysięczników. Dawa też chce zrobić 14 - paru szczytów mu jeszcze brakuje. Poznaliśmy go na Nanga Parbat w 2010 roku, Gruzin Gia Tortladze znany Marcinowi z zimowej wyprawy na K2 2003, Louis Rousseau - partner śp. Gerfrieda Goschla, który przejął po nim zezwolenie i organizację wypraw. Wcześniej Louis będzie szukał śladów Gerfrieda na GI - przekazał Artur Hajzer.

- Wydaje się więc, że w takim gronie uda się podjąć efektywną współpracę - otworzyć drogę - rozwiesić kilka kilometrów lin poręczowych, założyć 4 obozy i z powodzeniem zaatakować szczyt w końcu lipca.

Porterzy wyprawy w okolicach Askole Porterzy wyprawy w okolicach Askole  Fot.: PHZ

Na razie większość ekip jest w Skardu lub na podejściu lodowcem Baltoro. My spodziewamy się, że rolę "Szeryfa" w tym sezonie odegra Dawa Szerpa i zespół Seven Summit Trek, którzy będą koordynatorem prac, i którzy mają pojawić się pod górą w ciągu tygodnia. Pozdrowienia od ekipy - dodaje kierownik projektu.

Polski zespół ma na celu nie tylko zdobycie K2, ale także zapoznanie się z górą, w ramach przygotowań do wyprawy, podczas której nasi himalaiści podejmą próbę pierwszego w historii zimowego wejścia na ten ośmiotysięcznik.

Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.