K2: Polscy himalaiści rozpoczęli wyprawę

Polscy wspinacze Adam Bielecki i Marcin Kaczkan pod kierownictwem Artura Hajzera rozpoczęli kolejną wyprawę na ośmiotysięcznik. Tym razem celem zespołu jest K2 (8611 m n.p.m), drugi co do wysokości szczyt świata. Ekspedycja, która organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" potrwa do końca lipca.

Dołącz do nas na Facebooku

Żebrem Abruzzi, czyli drogą pierwszych zdobywców

Na K2 himalaiści wspinać się będą drogą pierwszych zdobywców, czyli od strony pakistańskiej, Żebrem Abruzzi. Planują założyć cztery obozy i rozpiąć około 4000 m lin poręczowych. Podczas wspinaczki nie będą korzystać z butli z tlenem.

Droga na K2Droga na K2 Fot.: PHZ

Z lodowca Godwin Austin, gdzie na wysokości około 5300 m mieścić się będzie baza, zespół skieruje się w stronę południowo-wschodniego filara, czyli właśnie Żebra Abruzzi. Tam, na około 6100 m stanie obóz I. Dalej droga na szczyt prowadzić będzie przez komin House'a do obozu II na 6700 m i przez Czarną Piramidę do obozu III na wysokości 7300 metrów. Atak szczytowy nastąpi z obozu IV, który założony zostanie na tzw. Ramieniu. Jak podkreślają uczestnicy wyprawy, Żebro Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki.

Uczestnicy

Artur Hajzer - kierownik wyprawy, zdobywca siedmiu ośmiotysięczników, w tym trzech nowymi drogami. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w 1987 roku. Twórca projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" i lider wypraw organizowanych w ramach tego programu, m.in. zakończonej sukcesem zimowej ekspedycji Polaków na Gasherbrum I.

Artur HajzerArtur Hajzer Fot.: Polski Himalaizm Zimowy

Adam Bielecki - wspina się w górach od 13 lat. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri (7010 m n.p.m.) w Tienszanie. Jesienią 2011 roku bez użycia tlenu zdobył Makalu (8463 m n.p.m.), piąty szczyt świata. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum.

Adam BieleckiAdam Bielecki Fot.: Polski Himalaizm Zimowy

Marcin Kaczkan - od 2008 roku ma tytuł "Śnieżnej Pantery" za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR - Piku Pobiedy, Piku Komunizma, Piku Korżeniewskiej i Piku Lenina. Uczestnik zimowej wyprawy Netia K-2 2003. W 2010 roku zdobył w samotnym ataku Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) w Himalajach Wysokich. W sezonie 2010/2011 uczestniczył w zimowej wyprawie na Broad Peak (8051 m n.p.m.) w Karakorum. Podczas wspinaczki na wierzchołek osiągnął wysokość 7600 metrów.

Najtrudniejszy szczyt

K2 (8611m n.p.m.) to drugi co do wysokości, po Evereście ośmiotysięcznik. Najwyższy szczyt Karakorum, wymagająca góra uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest jednym z trzech ośmiotysięczników, na wierzchołek którego, jak dotąd nikomu nie udało się wejść zimą. Pozostałe szczyty to Nanga Parbat oraz Broad Peak. Po raz pierwszy góra ta została zdobyta przez Włochów Achille Compagnoni i Lino Lacedelli 31 lipca 1954 roku.

Marcin Kaczkan na szczycie Nanga ParbatMarcin Kaczkan na szczycie Nanga Parbat Fot.: PHZ

Z K2 zmagało się wielu Polaków. Pierwszego w historii polskiego wejścia i jednocześnie pierwszego wejścia kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz, która na wierzchołku stanęła 23 czerwca 1986 roku. Rok później, 8 lipca po przejściu ściany południowej, szczyt K2 zdobyli Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski. Natomiast 3 sierpnia tego samego roku na K2 weszli Wojciech Wróż i Przemysław Piasecki.

Kolejne polskie wejście miało miejsce dopiero po 10 letniej przerwie. Wyczynu dokonał Krzysztof Wielicki, który na K2 wspiął się 10 lipca 1996 roku. Cztery dni później wierzchołek zdobyli Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik. Od tamtej pory, przez 15 lat żadnemu Polakowi nie udało się wygrać z K2. Sukces przyszedł w ubiegłym roku! 23 sierpnia 2011 na szczycie drugiego co do wysokości ośmiotysięcznika Ziemi stanął Darek Załuski. Było to także pierwsze światowe wejście na K2 od 2008 roku.

Szczyt K2Szczyt K2 Fot.: PHZ

Jak podkreślają uczestnicy bieżącej wyprawy na K2 pod kierownictwem Artura Hajzera, ich celem jest nie tylko zdobycie wierzchołka, ale także zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze w historii zimowe wejście na ten szczyt.

Więcej o aktualnej wyprawie Polaków na K2 możesz przeczytać TUTAJ oraz na oficjalnej stronie projektu.