Gasherbrum I okiem zdobywcy. Spotkanie z Adamem Bieleckim

9 marca ok. godz. 08:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. O wyprawie opowie Adam Bielecki. Spotkanie już 24 maja o godz. 19.00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku

Polacy pierwsi zimą na szczycie

Polacy Gasherbrum I zdobyli tzw. drogą japońską, od strony północno-zachodniej. Na wierzchołek wspinali się w stylu alpejskim, bez korzystania z butli tlenowych. Było to drugie w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik w Karakorum.

Adam Bielecki i Janusz Gołąb zdobyli Gasherbrum IAdam Bielecki i Janusz Gołąb zdobyli Gasherbrum I Fot.: PHZ

- Dopisało szczęście! Wiał bardzo słaby wiatr. Tempo wspinaczki było bardzo dobre - ponad 100 metrów na godzinę. Wcześniejsze wiatry sprawiły, że podłoże było twarde - nie istniał problem torowania. Pomimo sprzyjających warunków, zimno powodowało, że wspinacze nie byli w stanie wykonać żadnych, choćby drobnych czynności, takich jak poprawienie czapki, chustki, ogrzewaczy w butach czy rękawiczkach. Płyn w tak zwanych Camel bagach (noszonych pod puchowym kombinezonem) zamarzł i himalaiści stopniowo się odwadniali. Nie byli też w stanie wyjąć, odkręcić i zjeść żeli energetycznych. Pozostało im skoncentrowanie się na jak najszybszym wspinaniu się do góry. Dotarli na szczyt o godzinie 8.30 rano - relacjonowali uczestnicy wyprawy.

Ekspedycja na Gasherbrum I odbyła się między 28 grudnia 2011 a 26 marca 2012 roku.  Wyprawa organizowana była w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Artur Hajzer, kierownik ekspedycji.

Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Artur Hajzer i Janusz GołąbAgnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Artur Hajzer i Janusz Gołąb Fot.: PHZ

Obok Artura Hajzera w wyprawie uczestniczyli Agnieszka Bielecka, jako kierownik bazy, Adam Bielecki, Janusz Goląb oraz dwóch pakistańskich tragarzy wysokościowych - Ali Sadpara oraz Shaheen Baig.

Gasherbrum I - Świecąca Ściana

Mierzący 8068 m. n.p.m. Gasherbrum I jest jednym z czterech ośmiotysięczników leżących w Karakorum w rejonie K-2 przy lodowcu Baltoro. Szczyt ten, inaczej zwany Hidden Peak lub K5, jest najwyższym spośród siedmiu Gasherbrumów, a po K2 drugim co do wysokości szczytem Karakorum. Nazwa szczytów należących do grupy Gasherbrum pochodzi od słów rgasha brum , co w języku tamtejszych górali Balti oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę".

Adam Bielecki i Janusz Gołąb zdobyli Gasherbrum I zimąAdam Bielecki i Janusz Gołąb zdobyli Gasherbrum I zimą Fot.: PHZ

Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 roku Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Pierwsi Polacy na szczycie Gasherbruma I to Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w 1983 roku, w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą.

Zimową porą nie dokonano jeszcze wejść na trzy szczyty. Niezdobyte pozostały Nanga Parbat w zachodniej części Himalajów oraz dwa ośmiotysięczniki Karakorum - K2 i Broad Peak, któremu w sezonie 2012/2013 stawią czoła Polacy pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.

Relacje z zimowej wyprawy Polaków na Gasherbrum I znajdziesz TUTAJ. O himalajskiej drodze Adama Bieleckiego możesz przeczytać TUTAJ.