73-letnia Japonka po raz drugi najstarszą kobietą na Evereście

73-letnia Tamae Watanabe 18 maja, jako najstarsza w historii kobieta, zdobyła szczyt Everestu (8850 m n.p.m.). Japonka poprawiła tym samym swój własny rekord sprzed 10 lat.

Dołącz do nas na Facebooku

Tamae Watanabe na Everest wspinała się od strony Tybetu, z północy. W wyprawie brali udział Japończyk Noriyuki Muraguchi oraz szerpowie Mingma Sherpa, Phura Nuru Sherpa i Phurba Sherpa.

Zespół obóz szturmowy na wysokości 8300 m opuścił w piątek 17 maja około godz. 20.30 czasu nepalskiego. Po kilku godzinach wspinaczki, o godz. 7.00 w sobotę rano wspinacze stanęli na wierzchołku najwyższej góry świata.

Tamae Watanabe po raz pierwszy Czomolungmę, jako najstarsza kobieta, zdobyła w 2002 roku. Wówczas miała 63 lata.

Najstarszym człowiekiem w historii, który zdołał wspiąć się na Everest jest Min Bahadur Sherchan z Nepalu. Najwyższy szczyt świata zdobył w 2008 roku, w wieku 76 lat.

W ubiegłym roku najstarszym człowiekiem, który zdobył Czomolungmę chciał zostać 82-letni Shailendra Kumar Upadhyaya, były minister spraw zagranicznych Nepalu. Mężczyzna zmarł podczas zejścia do bazy. Jak poinformował wówczas przedstawiciel władz kraju, przyczyną śmierci była prawdopodobnie choroba wysokościowa.