Polacy na Lhotse: atak szczytowy nie powiódł się

Trudne warunki panujące na ośmiotysięczniku nie pozwoliły by tandem polskich himalaistów - Kinga Baranowska i Paweł Michalski mógł cieszyć się z sukcesu zdobycia Lhotse. Wspinacze musieli zawrócić niedaleko szczytu. - Nie zdecydowaliśmy jeszcze co dalej, damy znać - napisali w komunikacie

"Niestety nie weszliśmy, musieliśmy zawrócić (niedaleko szczytu nota bene), gdyż zrobiło się późno i rozpętał się bardzo silny wiatr. W innym razie musieliśmy schodzić po nocy, a to już niebezpieczne, tym bardziej, że wspinamy się bez tlenu. Na Lhotse nie ma też poręczy, a kuluar jest dość wylodzony co zabiera dużo czasu. Nie zdecydowaliśmy jeszcze co dalej, damy znać" - taki komunikat wysłali dziś polscy himalaiści Kinga Baranowska i Paweł Michalski.

Kinga wyruszyła na Lhotse w zespole międzynarodowym, jednak wspinała się tylko z Pawłem Michalskim. Himalaiści szli zachodnią ścianą, drogą klasyczną. Polacy nie wybrali drogi Kukuczki, wysokiej na 3300 m ściany południowej, uważanej za jedną z najtrudniejszych na świecie. Wybitny himalaista zginął tam na wysokości 8300 m 24 października 1989 roku. W wyniku pęknięcia liny spadł w dwukilometrową przepaść. Do tej pory na szczycie Lhotse stanęło 15-stu Polaków, wszystkie wejścia miały miejsce drogą klasyczną na ścianie zachodniej.

Jeszcze w piątek tuż przed rozpoczęciem ataku szczytowego Kinga napisała: - Żarty się skończyły. Wysokość krępuje nasze ruchy. Gotujemy wodę choć nie chce nam się pić. W namiocie jest minusowa temperatura więc widać każdy oddech. Nie ma tu już wielu wspinaczy. Niebawem wyruszamy z nadzieją na zdobycie szczytu. Liczymy, że pogoda i góra będą nam sprzyjały - napisała jeszcze o 5:56 z obozu IV Baranowska.

Już wiadomo, że ich plan brutalnie zweryfikowały trudne warunki jakie panują na ośmiotysięczniku. Lhotse (8516 m n.p.m.) to czwarty co do wysokości szczyt świata, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin; jest zaliczany jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników. Lhotse to po tybetańsku Południowy Szczyt, znajduje się on bowiem na południe od Everestu i jest oddzielony od niego Przełęczą Południową (South Col). Szczyt po raz pierwszy został zdobyty 15 maja 1956 roku przez ekspedycję szwajcarską. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1979 roku (Jurek Kukuczka, Andrzej Czok, Andrzej Heinrich i Janusz Skorek), zaś pierwszego wejścia zimowego dokonał Krzysztof Wielicki w 1988 roku.

Partnerami wyprawy są PZA, SALEWA, CITROEN

Dawid Hajok

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.